İSRAİL’İN MESCİD-İ AKSA’YA YÖNELİK İHLALLERİNE ARAP DÜNYASINDAN TEPKİLER

0

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine Arap dünyasından farklı düzeyde tepkiler geldi.

İsrail polisinin, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmesinin ardından Mescid-i Aksa‘yı ibadete kapatması, daha sonra kapılara metal arama dedektörleri yerleştirerek girişlere kısıtlamalar getirmesi tepkilere yol açtı.

İslam dünyasından hükümetler ve siyasetçiler, yaptıkları açıklamalarla Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınadı ve İsrail’in bu hukuksuz uygulamalarını derhal sonlandırmasını istedi.

İSRAİL’İN MESCİD-İ AKSAYA YÖNELİK İHLALLERİ

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif’in iki kapısını pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu metal detektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif’te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal detektörlerin güvenlik sağlama amaçlı değil, Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor. İsrail’in, Aksa’yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabul edilmesi halinde İsrail’in Harem-I Şerif’te egemenlik kurma amaçlı yeni adımlar atması Aksa’nın bölünüp Yahudilere tahsis edilmesinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

Kaynak: AA

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
PEYGAMBERİMİZE (S.A.V) SUİKAST PLANLAYAN MÜŞRİĞİN SONU

Hazret-i Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-’ i öldürmek kastıyla gelen müşrğin sonu ne oldu? Cenâb-ı Hak, Hazret-i Peygamber -sallallâhu aleyhi...

Kapat