İSRAİL FİLİSTİN’İ ‘AÇIK HAPİSHANEYE’ DÖNÜŞTÜRÜYOR

0

İsrail, Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria’daki Beyt İksa köyünü Yahudi yerleşim birimleri ve utanç duvarıyla “açık hapishaneye” dönüştürdü.

Kudüs’ün 13 kilometre uzağındaki üç tarafı Yahudi yerleşim birimleri ile çevrili, bir tarafında Ayrım Duvarı bulunan Beyt İksa’ya, köy halkı dışındakilerin girmesine izin verilmiyor. İsrail güçlerinin girişte kontrol noktası kurduğu köye, burada yaşayan 2 bin 500 Filistinlinin dışında yalnızca özel izinli kişiler girebiliyor. Bu durum dolayısıyla köylüler, ekonomik sıkıntının yanı sıra dış dünya ile irtibat kurmakta güçlük çekiyor.

Beyt İksa köyünde yaşayan Filistinli çiftçi Reşad Avad, “İsrail’in yerleşim birimleri dolayısıyla köyümüz açık hapishaneye döndü. Yolları kapattılar, topraklarımızı elimizden aldılar, halkı evlerinden zorla göç ettirmek istiyorlar ancak ne yaparlarsa yapsınlar biz burada kalacağız” dedi.

İSRAİL FİLİSTİNLİLERİN ARAZİLERİNE EL KOYUYOR

İsrail’in 1967’de kendilerine ait 50 dönüm tarım arazisine el koyduğunu belirten Avad, şunları söyledi:

“Şimdi de Yahudi yerleşim birimleri için 12 dönüm araziye daha el koymak istiyorlar. İsrail askerleri, 2006’da köyün çıkışında kontrol noktası oluşturdu, köy halkı dışındakilerin girişine izin vermiyor. Köy sakinleri dışındakiler ancak İsrail’e daha önceden bildirip izin aldıklarında girebiliyor. Bu talepleri de çoğunlukla geri çevriliyor. Bu durum, özellikle esnafı olumsuz etkiliyor.”

Köyün Kudüs ile doğrudan bağlantısının kesildiğini vurgulayan Avad, “Kudüs’e 15 dakikada gidiyorduk ancak İsrail, Kudüs yolunu kapattığı için şimdi 1 saatten önce gidemiyoruz. Zaten Kudüs’e yalnızca İsrailli nüfus cüzdanına sahip olanlar ya da özel izinliler girebiliyor. Beyt İksa’da yalnızca 500 kişinin İsrail kimliği var. Geri kalan Filistinli nüfus cüzdanı taşıyor” diye konuştu.

Batı Şeria’da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs’te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. İsrail, zaman zaman Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek ya da güvenlik gibi çeşitli sebeplerle Filistinlilere ait arazilere el koyuyor.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
UBEYDULLAH AHRAR’IN, SARIĞIYLA DOYURDUĞU ADAM

İslâm ahlâkının esâsını ararsak, onu, Rabb’e aşk ve ihlâs ile yönelişte; bu yönelişin yegâne nişanını da hiç şüphesiz “hizmet”te buluruz. Mak­bul...

Kapat