İSLAM RESMİ DİN OLMAKTAN ÇIKARILABİLİR

0

Halkın yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşan ve resmi din olarak İslâm olarak kabul edilen Bangladeş’te yeni bir gelişme yaşandı. Uzun yıllardır laiklerin yönettiği ülkede şiddet saldırıları bahane edilerek İslâm’ın resmi din olmaktan çıkarılabileceği ifâde edildi.

Bangladeş’te İslâm olarak kabul edilen resmi din değişebilir. Uzun yıllar iktidarı elinde tutan Hindu ve laikler, ülkedeki son şiddet saldırılarını bahane ederek İslâm’ın resmi din olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.

Ülkedeki yüksek bir mahkeme tarafından tartışmaya açılan konu, son dönemde Bangladeş’te yaşanan şiddet eylemlerinden sonra geldi.

İKTİDAR HİNDU VE LAİKLERİN ELİNDE

“Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti” olan Bangladeş, Hindistan‘a komşu olan bir Güney Asya ülkesi. Devletin isminde Müslüman ibâresi ve nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşmasına rağmen siyasal iktidar uzun yıllardır laiklerin ve Hinduların elinde tutuluyor. Bangladeş’te siyasal iktidarda bulunan parti, koşulsuz olarak seküler bir sistemin hakim olması gerektiğini savunuyor. Öte yandan Cemaati İslâmi üyelerinin mevcut düzene tehdit olduğunu savunup, bu örgütün liderlerini idam ediyor.

Paylaş.

Yorumlar