İSLAM DÜNYASI MESCİD-İ AKSA İÇİN DUA ETTİ

0

İslam dünyasında birçok Müslüman, cuma namazı sonrası işgalci İsrail’in Mescid-i Aksa’da uyguladığı insanlık dışı uygulamaları protesto etti. Mescitlerde toplanan Müslümanlar, Mescid-i Aksa için dualar etti.

TÜRKİYE GENELİNDE EYLEMLER YAPILDI, DUALAR YAPILDI

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde düzenlenen gösteriler ve basın açıklamalarıyla tepki gösterildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan cuma hutbesinde Mescid-i Aksa ve Kudüs için dualar edildi.

Cuma hutbesinde yapılan dua şöyleydi:

“Üzülerek belirtmek gerekir ki tarihte Darü’s-selam, yani barış ve huzurun merkezi olan Kudüs uzun zamandır mahzundur. İlk kıblegâhımız Mescid-i Aksâ yaralıdır. Kudüs, bugün her türlü tecavüze maruz kalarak barışın kenti olmaktan çoktan çıkmıştır. Her bir köşesinde insanlığın ortak izlerini, hatırasını barındıran kadim şehir, huzura hasrettir. Peygamberler diyarında her geçen gün müminlerin birliği, beraberliği, en kutsal değerleri hedef alınmaktadır. Masum insanlar acımasızca katledilmektedir. Müslümanların kendi camilerinde ibadet etmeleri zalimce ve barbarca engellenmektedir.

Bizler, millet olarak tarih boyunca Kudüs ve Mescidi Aksâ ile olan gönül bağımızı hiçbir zaman koparmadık, koparamayız. Bu bilinçle bu Cuma vaktinde Rabbimize el açıp şöyle niyaz ediyoruz:

Allah’ım! Kudüs’teki ve yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissettir! Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme! Allah’ım! Mescid-i Aksâ’yı ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere fırsat verme! Müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle! Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle! Şu mübarek Cuma günü hürmetine dualarımızı kabul eyle Allah’ım!”

KOLOMBİYALI MÜSLÜMANLAR MESCİD-İ AKSA İÇİN DUA ETTİ

Kolombiyalı Müslümanlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin ve uyguladığı işgal politikasının son bulması için dua etti.

Başkent Bogota’daki Al Qurtubi İslami Çalışmalar Merkezindeki mescitte cuma namazı için toplanan Kolombiyalı Müslümanlar, Mescid-i Aksa’nın önemine işaret edilen hutbenin ardından İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin, uyguladığı işgal politikasının son bulması ve Müslümanların aralarındaki sorunların bitmesi için dua etti.

Hutbede, İslam dünyasındaki bölünmüşlüğün Filistin’de bu sonuçlara yol açtığını ifade eden İmam İlyas Merzuki, Müslümanların, ırk, parti, düşünce ayrımına gitmeden hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanların ortak varlığı olduğuna vurgu yapan Merzuki, Müslümanların milliyetlerinden ötürü birbirlerini üstün görmeye devam ettiği sürece Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun mümkün olmayacağını dile getirdi.

Namaz öncesi İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin bitmesi için dua edilirken bazı Müslümanların göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

LÜBNAN’DA İSRAİL PROTESTO EDİLDİ VE DUALAR YAPILDI

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine devam eden İsrail, Lübnan’da protesto edildi. Konuşmaların ardından Mescid-i Aksa ve İslam dünyası için yapılan dua ile protesto sona erdi.

Başkent Beyrut’un merkezindeki Muhammed el-Emin Camisi’nde, cuma namazının ardından toplanan grup, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip, İsrail aleyhine slogan attı.

Protesto sırasında yapılan konuşmalarda, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğu ve onu korumak için Müslümanların canlarını vermekten geri durmayacağı vurgulandı.

Lübnanlılar ve Filistinlilerin ortak düzenlediği protestoya katılan bazı gençlerin giymiş oldukları yelekte Türkçe “Kudüs Benim Emanetim” ifadesi dikkati çekti.

Konuşmaların ardından Mescid-i Aksa ve İslam dünyası için yapılan dua ile protesto sona erdi.

KUDÜS TÜM İSLAM ÜMMETİNİ İLGİLENDİREN BİR DAVADIR

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, “Açıkça ilan etmeliyiz ki Kudüs’ü savunma savaşı İslamidir. Kudüs, sadece Filistinlileri ve Arapları değil yeryüzündeki tüm İslam ümmetini ilgilendiren (ortak) bir davadır.” dedi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Karadavi, Kudüs’ün sadece Filistinlileri değil tüm İslam ümmetini ilgilendirdiğini belirtti.

Karadavi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Açıkça ilan etmeliyiz ki Kudüs’ü savunma savaşı İslamidir. Kudüs, sadece Filistinlileri ve Arapları değil yeryüzündeki tüm İslam ümmetini ilgilendiren (ortak) bir davadır.” ifadesini kullandı.

Dün işgal altındaki Doğu Kudüs’ün farklı bölgelerinde kılınan cuma namazından sonra Kudüs ve Batı Şeria’da Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan olaylarda 3 Filistinli hayatını kaybetmiş, 391 Filistinli de yaralanmıştı.

Kaynak: AA

MESİCİD-İ AKSA’NIN TARİHİ VE MÜSLÜMANLAR İÇİN ÖNEMİ

MÜSLÜMANLAR İLE YAHUDİLERİN SON SAVAŞI

BENZER HABERLER

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA’DA CEMAATE SALDIRDI

İsrail polisi, cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda cemaate müdahale etti. Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda ve Kudüs'ün farklı noktalarında gerçekleşen...

Kapat