İNSANI ZEHİRLEYEN DİL

0

Allah Teâlâ, dil ile söylenmediği sürece, insanın içinden geçen menfi vesvese ve düşüncelerden dolayı bu ümmeti sorumlu tutmayacaktır. Büyüklerin “Söz vücut bulur” ya da “Belâ ağızdan çıkan söze bağlıdır” şeklinde ifade ettikleri hakikatler, bir hikmete dayanan tespitlerdir. Bu itibarla sözü oluşturan her bir kelimenin, hayra ya da şerre kapı aralayabileceğini düşünerek dikkatli konuşmak, dünyevî ve uhrevî selametimiz açısından önemlidir.

Eşlerin birbirleri üzerinde hakları vardır. Bu hakkı îfâ etmek de bir zarurettir. Eşlerin kendi aralarında hüsn-i zanlarının ve ülfetlerinin devamı için, kendileriyle ilgili zamanında yeteri kadar bilgi paylaşımında bulunmaları ve hatta dertlerine, tasalarına, hizmetlerine ve sevinçlerine onları da ortak etmeleri, aile bütünlüğü ve huzuru bakımından gereklidir. Neyi ne kadar paylaşmak gerektiği ise firâset ve basiretle belirlenebilecektir.

O TÜKÜRÜK ZEHİRLER SENİ

Üstad Ali Ulvi Kurucu anlatıyor:

“Bir ara dedem Veyis Efendi, üst üste eve gelmemiş, akşam yemeklerini camiye götürüp orada kalmış olmalı ki, kendi anlattığına göre, ninemin ağzından biraz hiddetli olarak şu sözler çıkmış:

“Efendi! Bu cami cemaatinin hiç insafı yok mu? Yahu bu hocanın da çoluğu çocuğu var, ailesi var, ihtiyacı var, demezler mi? Bu kadar düşüncesizlik olur mu?”

Bunun üzerine olanları, “Aman Allah’ım! Dedeniz bana öyle bir kızdı ki!” diye anlatan ninem, onun kendisini şu sözlerle azarladığım naklederdi:

“Muhsine, tükür o tükürüğü yutma! O tükürük zehirler seni… Bu tükürük Beyşehir Gölüne düşse, balık yaşamaz, zehirlenir! Bu caminin cemaati dediğin kimseler, Doğu’dan gelen muhacirler… Ben Allah’tan daha dua ediyorum ki, bana para versin de bunlara maaş bağlasam…

Evlerine gidince, çocukları onlara: “Baba bana ne getirdin”, diye soracaklar. Baba kendine yemek bulamadı ki, onlara götürsün… Muhsine, beni ağlatma. Muhsine, bir daha senden böyle söz duymayayım…”[1]

[1] M. Ertuğrul Düzdağ, Üstad Ali Ulvi Kurucu Hatıralar, I, 127-128.

Kaynak: Adem Ergül, 365 Lider Davranış, Erkam Yayınları

Paylaş.

Yorumlar