İNGİLTERE’DE AİLELER ÇOCUKLARININ İSLAM’I TANIMASINI İSTEMİYOR

0

 İngiltere’deki her 10 aileden 4’ü tamamen Irkçılığa ve İslam düşmanlığına dayanan sebeplerden ötürü çocuklarının İslam dersine girmesine istemiyor.

İngiltere’de son yıllarda okulların ders programına konan Dini Eğitimler programı, İngiltere’de yaşayan ailelerin çocuklarına farklı dinleri öğretmek ve toplumda dini önyargıların önüne geçmeyi amaçlıyor. Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma gösterdi ki, İngiliz aileler çocuklarının İslamiyet’i tanımasını engellemek için onları Dini Eğitimler dersinden çekiyor.

İNGİLTERE’DE AİLELER İSLAMA KARŞI

Liverpool Hope Üniversitesi’nin okul müdürleri ile ortaklaşa yaptığı çalışmaya göre, İngiltere’deki her 10 aileden 4’ü tamamen Irkçılığa ve İslam düşmanlığına dayanan sebeplerden ötürü çocuklarının İslam dersine girmesine istemiyor. Katılımcı bir okul müdürü, çocuklara camiye bir ziyaret ile İslamiyet’i tanıtmayı düşündüğünde aldığı cevaplardan şok olduğunu söyledi. Müdüre göre bu tablolar tamamen Irkçılık ile bağlantılı. Fakat pek çok veli ırkçılık yaptığının bilincinde bile olamıyor. Ortaya çıkan bu tabloda İslam karşıtı kurum ve birliklerin de payı yüksek. Geçtiğimiz aylarda 300 ebeveynin imzasını alan  İngiliz Savunma Birliği ve İngiliz Ulusal Partisi, ebeveynleri çocuklarını bu derslerden uzak tutmaya çağırdı.

İngiltere’de veliler yasal olarak çocuklarını bu derslerden çekme hakkına sahiptir. Fakat İngiltere’de dini çatışmaların önüne geçmek isteyen kurumlar hükümetten bu derslerden çekilme şartlarını ağırlaştırmalarını talep ediyor.

Kaynak: Risale Haber

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR VEFAT ETTİ

Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden yazar Mehmet Niyazi Özdemir 76 yaşında vefat etti. Cenazesi 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Marmara Üniversitesi...

Kapat