İNFAKIN TOPLUMSAL FAYDALARI

0

Kardeşlik duygularının zayıfladığı, ictimâî huzur ve sükûnun kaybolduğu, kin ve husûmetin çoğaldığı toplumumuzda ciddî bir infak seferberliğine ihtiyaç vardır. Peki infakın toplumsal faydaları ve etkileri nelerdir?

Îmânın ilk meyvesi merhamettir. Ondan uzak bir gönül, zî-hayat (hayat sâhibi, canlı) sayılamaz. Her hayrın başı olan besmele ve Fâtiha, Allâh’ın merhametini bildiren “Rahmân” ve “Rahîm” isimleri ile başlar. Peygamberler ve velîlerin hayatları da şefkat ve merhametin zirve numûnelerini sergileyen menkıbelerle doludur.

Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“Merhamet edenlere, Cenâb-ı Hak merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki, gökyüzündekiler de size merhamet etsin… (Tirmizî, Birr, 16; Ebû Dâvud, Edeb, 58) buyurarak, mü’minleri, bütün mahlûkâta şâmil bir merhamete dâvet etmektedir.

Merhametin en olgun tezâhürleri de, birer kulluk vazîfesi olan infaklardır.

Kardeşlik duygularının zayıfladığı, ictimâî huzur ve sükûnun kaybolduğu, kin ve husûmetin çoğaldığı toplumumuzda ciddî bir infak seferberliğine ihtiyaç vardır.

İnfak bu duyguların tamiri, toplumun huzur ve sekineti için bir merhem göreviden tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Nebiler Silsilesi-3, Erkam Yayınları

İNFAK NEDİR?

SADAKA NEDİR? SADAKA VE İNFAK İLE İLGİLİ AYET VE HADİSLER

İNFAK ALLAH (C.C.) İÇİNDİR

PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V) İNFAK HAYATI

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HZ. ALİ’NİN (R.A.) DUALARI

Hz. Ali’nin (r.a.) yapmış olduğu bazı dualar... Ali bin Rebîa (r.a.) şöyle anlatır: Bir gün Hz. Ali’ye (r.a.) binmesi için...

Kapat