İMAM-I ÂZAM’DAN ÖKÜZ JESTİ

0

İmam-ı Azam Hazretlerinin, yolda karşılaştığı bir öküze yol vermek amacıyla kenara çekilmesi, şaşkınlığa neden oldu. İmam, yanındakilerin neden böyle davrandığını sorması üzerine ilginç bir değerlendirme yaptı.

İmâm-ı Azâm hazretleri, üzerine doğru gelmekte olan bir hayvana yol vererek kenara çekildi. Koskoca âlimin bir öküze yol verdiğini gören talebeleri, İmam’a neden böyle yaptığını sorduklarında şu ibretli cevabı aldılar. “Onun boynuzları var, benim ise aklım!” İmam-ı Azam’ın cevabıyla ilgili olarak yorumlarına başvurduğumuz uzmanlar, İmam’ın en doğru ve mantıklı olanı yaptığı konusunda hemfikirken, bilhassa İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanları da benzer şekilde davranmalarının hayırlarına olacağı hususunda uyarıyorlar.

Okurlarımızın Dikkatine: Okumak üzere olduğunuz haber, Tarih Gastesi dergisinin internet sitesinden alıntılanmıştır. Buradan alıntılanan haberler; derginin yayın teması gereği olarak; tarihte gerçekten yaşanmış yahut yaşandığı varsayılan hadiselerin yeni gerçekleşmiş gibi sunulduğu bir üsluptadır. Hakikatte güncel yahut günümüzde yaşanmakta olan hadiseler değillerdir. 
Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SULTANAHMET CAMİÎ’NİN ALTI MİNARESİNİN SIRRI!

İstanbul denince akla ilk gelen camilerden biri Sultanahmet Camisi. Yeditepeli İstanbul'un kartpostallardaki simgesi. Tarihi yarımadada bulunan Sultanahmet Camisi, Mimar Sinan sonrası...

Kapat