İHTİYARLAMADAN YAŞLANABİLİR MİYİZ?

0

İhtiyarlamadan yaşlanmak mümkün mü? Peki yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılmalıdır?

Modern hayatın dayattığı günümüz yaşam tarzı, beslenme alışkanlığımızda ki affedilmez hatalar sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Gelişen teknoloji, bir yandan insan ömrünü uzatırken, bir yandan da hareket kabiliyetimizi azaltıyor. Adeta birer robot gibi olduk. Gerilim, uyku düzensizliği, dengesiz beslenme, şişmanlık, alkol ve sigara bir de buna egsersiz yapmadan külçe gibi bir hayat yaşadığımızı ilave edersek mahvolmamızın kapılarını sonsuza kadar açmış oluyoruz.

İHTİYARLAMADAN YAŞLANMAK MÜMKÜN MÜ?

İhtiyarlamadan yaşlanmak nasıl mümkün olabilir? Evet mümkün. Yaşantımıza ilişkin bazı hususlara dikkat ettiğimiz takdirde yaşam kalitemizi yükselterek bunu engelleyebiliriz.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Öncelikle beslenmede dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

1- Hücrelerin, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı silahlanması için sebze ve meyve tüketmek gerekiyor.

2- Konserve besinler yerine taze, hormonsuz ve katkı maddesiz beslenme tercihleri yapmalıyız.

3- Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ veya az pişmiş olarak tüketmek gerekiyor. Çiğ ve taze sebzelerin sahip olduğu antioksidan özellikle, pişirmeyle yok olabilir ya da azalır.

4- Hayvani yağlar yerine, zeytinyağı, kanola yağı, soya yağı gibi sıvı yağları tercih etmek gerekiyor. Tereyağ düşkünü iseniz çok az miktarda, tabir caiz ise koklatarak yemeliyiz.

5- Kuru fasulye, nohut, bakla, bezelye, mercimek, yeşil fasulye, soya ve yulafta bol miktarda bulunan saponinler, antioksidan etkisiyle hücrelerdeki bozulmayı önleyerek kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı etki gösteriyorlar.

6- Zeytinyağı en iyi antioksidan yağdır ve ilk tercih olmalıdır. Bol E vitamini sayesinde hücresel gençleşmeyi sağlar ve hastalıklardan uzak tutar. Ayrıca, kötü kolesterolü eriterek iyi kolesterolü artırır. Böylece, damar sertliği, kalp-damar sistemi hastalıkları, kalp krizi ve inmeden uzak durmanızı sağlar.

7- Yüksek ısıda pişirilen, kızartılan etlerin içinde kanserojen etki yapan heterosiklik aminler oluşur, bunu önlemek için fırınlama, buharda veya mikrodalgada pişirmeyi tercih etmeliyiz. Gril tarzı mangalda kebap ya da tütsülenmiş gıdalarda ilave kanser riskleri söz konusudur.

8- Beyaz unlu gıdalar, beyaz ekmek, pirinç, patates ve tüm şeker katkılı gıdaların glisemik indeksi yüksektir. Bu da erken yaşlanmaya sebep olmaktadır. Beyaz pirinç yerine, posa bakımından zengin esmer pirinç veya bulgur pilavı tercih etmek iyi bir çözümdür. Tuz-şeker-un her zaman kaçmamız gereken üç beyazdır…

9- Lif, bitkisel gıdaların iskeletini oluşturduğundan, ne kadar fazla sebze, meyve ve işlenmemiş tahıl yenirse o kadar fazla lif alınmış olur. Günde 30 – 35 gram kadar lif almak vücut için yararlıdır. Lif aynı zamanda mide bağırsak sisteminin içindeki zararlı zehirlerin etkisine karşı da bizi koruyacaktır.

İhtiyarlamadan yaşlanmak istiyorsak cildimizi koruma zorunluluğumuz da vardır. Güneş ışığına karşı cildi korumaya özen gösterirken özellikle taze meyve-sebze sularını içerek cilt elastikiyetini tazeleyebiliriz.

Günümüzde gelişen tıpla birlikte insan ömrünün uzaması, insanların ciltlerine ilgilerinin artmasına sebep olmuştur. Çünkü yaşlı olup ta ihtiyarlamayanların ciltlerindeki tazelik ve pembelik önemli bir yer tutar. C vitamini, Keenzim Q 10, Alfa-Lipoik Asit, Likopen ve gibi güçlü antioksidanlardan daha çok yararlanabiliriz. Antioksidan etkili vitamin-mineraller, bitkisel ve besinsel desteklerin cilt yaşlanmasını önlemede ve kırışıklıkları tedavi etmede kullanılması büyük başarılar sağlamaktadır.

Maddeler çoğaltılabilir. Yukarda aktardıklarımızı yapamayacak veya uygulamayacak insan yok gibidir. O halde bu günden tezi yok yapabildiklerimizden başlayalım. Klasik bir atasözüdür ama oldukça önemlidir: Başlamak bitirmenin yarısıdır.

Kaynak: Dr. Ali Akben, Altınoluk Dergisi, Sayı: 245

Paylaş.

Yorumlar