İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ TABİATI KERBELÂ’YA DÖNÜŞTÜRDÜK

0

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Üsküdar’da yapılması planlanan cami ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İbadet sevgisi ile tabiat sevgisi karşı karşıya gelecek sevgiler değildir” dedi.

TABİAT SEVGİSİYLE İBADET SEVGİSİ KARŞI KARŞIYA GELMEMELİ

26475726

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Üsküdar’da Validebağ Korusu’nun bitişiğindeki arsaya yapılması planlanan cami ile ilgili yaşanan tartışmalara değinerek, “800 metrekare üzerinde bir cami inşa edilecek. Bir tarafta mescit inşa etmek üzere insanlar görüyorsunuz, bir taraftan da ağaç sevgisiyle ‘ağaçlar kesilmesin’ diye gösteri yapan insanlar görüyoruz. Her şeyden önce bu bize yakışmıyor. İbadet sevgisi ile tabiat sevgisi karşı karşıya gelecek sevgiler değildir” dedi.

Görmez, ‘KAGEM Orman Projesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerle amaçlarının sadece ağaç sayısını artırmak olmadığını, öncelikli amaçlarının insanla tabiat ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

İnsanın sadece gönül dünyasını Kerbela’ya dönüştürmediğini aynı zamanda tabiatı da Kerbela’ya dönüştürdüğünü ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

TABİATI KERBELÂ’YA DÖNÜŞTÜRDÜK

“Öncelikli amacımız insanın tabiatla olan ilişkisini yeniden gözden geçirmesini sağlamaktır. Tabiat insanların günahlarını taşıyamaz hale gelmeye başladı.

Bizim yapıp ettiklerimizden dolayı tabiat bizi taşıyamaz hale gelmeye başladı. Biz sadece gönül dünyamızı Kerbela’ya dönüştürmedik. Biz içerisinde yaşadığımız tabiatı da Kerbela’ya dönüştürdük.

Biz tabiatı o kadar hoyratça kullandık ki sadece Allah’ın bize verdiği nimetleri yok etmekle kalmadık, bizden yüz yıllarca sonra dünyaya gelecek nesillerin nimetlerini de tüketmeye başladık. Onun için insanoğlu tabiatla ilişkisini yeniden gözden geçirmek durumundadır.

TABİÂTIN MÜSLÜMANLIĞI DA ALTÜST OLDU

mehmet_gormez_tabiat_sevgisiyle_ibadet_sevgisi_asla_karsi_karsiya_getirilemez

Görmez, insanların her şeye müdahale eder hale geldiğini ve tabiatın mutlak sahibi gibi kendini görmeye başladığını vurguladı. İnsanın büyük bir tüketim hırsına girdiğini aktaran Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanoğlu kainatı ve tabiatı o kadar hoyratça kullandı ki tabiatın dengesi bozuldu. Tabiatın Müslümanlığı da altüst oldu. Yüce Peygamber Müslümanı bal arısına benzetti. Bal arısı hep güzel şeyleri yer. Ama biz arının Müslümanlığına da müdahale ettik, arının önüne şeker koyduk ve onun sahte bal üretmesini sağladık. Bu sadece bir örnektir.

İNSANLAR ZÜCCACİYE DÜKKANINA GİREN FİL GİBİ DAVRANDI

Biz süte de müdahale ettik ve sahte süt üretmeye başladık. Dolayısı ile biz kâinatın dengesini böyle bozduk. Ama İslam Peygamberi devam ediyor. Müslüman bal arısı gibidir. Hep güzel şeyler yer, hep güzel şeyler üretir, her yere konar ama hiçbir yeri ne kırar ne de döker. Her insan züccaciye dükkanına giren fil gibi tabiata girdi ve tabiata müdahale etti.

TABİAT ALLAH’IN EMANETİDİR

Allah ile ilişkilerimiz bozulunca, tabiatla ilişkilerimizde bozuldu. İnsan büyük bir tüketim hırsına girdi. Büyük bir güç tutkusuna kapıldı ve yeryüzünün mutlak sahibi gibi hareket etti. Tabiatı Allah’ın ona verdiği bir emanet olarak görmeyip, tabiatın sahibi gibi hareket etmeye kalkıştı.”

İNSAN-TABİAT İLİŞKİSİNDE DİYANET CAMİASI ÖNCÜ OLMALI

mehmet görmez

Kur’an-ı Kerim’in tabiatı Müslüman olarak tasfir ettiğine dikkati çeken Görmez, insanoğlunun tabiatla ilişkiye geçmesini sağlamayı sadece çevre gönüllülerine bırakmamak gerektiğini ve bu konuda diyanet camiasının öncü olması gerektiğini kaydetti.

TABİÂT ALLAH’A TESLİM OLMUŞ BİR MÜSLÜMANDIR

Cuma namazına 20 milyon insanın camiye geldiğini hatırlatan Görmez, “Tabiat Allah’a teslim olmuş Müslümandır. Tabiat, ağaçlarıyla, ormanlarıyla, nehirleriyle, dağlarıyla, taşlarıyla Allah’ı tesbih ve secde eder” diye konuştu.

VALİDEBAĞ KORUSU’NDA YAŞANANLARIN SONA ERMESİNİ DİLİYORUM

Üsküdar’da Validebağ Korusu’nun bitişiğindeki arsaya yapılması planlanan cami inşaatındaki olaylara da değinen Görmez, şunları söyledi:

“Birkaç gündür üzülerek İstanbul’un bir bölgesinde bir tartışmaya şahit oluyoruz. 800 metrekare üzerinde bir cami inşa edilecek. Bir tarafta mescit inşa etmek üzere insanlar görüyorsunuz, bir taraftan da ağaç sevgisi, ‘ağaçlar kesilmesin’ diye gösteri yapan insanlar görüyoruz.

Her şeyden önce bu bize yakışmıyor. İbadet sevgisi ile tabiat sevgisi karşı karşıya gelecek sevgiler değildir. İslam Peygamberi buyuruyor ki :”Yeryüzü bize mescit kılındı” Yeryüzünde gördüğünüz bütün ağaçlar, çiçekler tabiat ve yeryüzü bir mabet’ dolayısı ile tabiat sevgisi ile mabet sevgisini karşı karşıya getirerek birbirimizi üzmek, birbirimize bu sevgiler üzerinden öfkemizi göstermeye kalkışmak bize yakışmıyor. Bunun da bir an önce bitmesini sona ermesini diliyorum.”

Kaynak: AA

 

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
KADINLARIN ÇALIŞMASI UYGUN MUDUR İHTİYAÇ VE ZARURET YOKSA DA ÇALIŞAMAZ MI?

http://www.youtube.com/watch?v=5DCKZqKK7DY

Kapat