HAYVAN SEVGİSİ HAYATA BAĞLIYOR

0

İster çocuk ister erişkin olsun, özellikle evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurulduğunda insanların hayatla bağı artıyor. Özellikle çocukların ahlâki değerlerinin gelişmesinde, kendine saygı ve özgüvenlerinin artmasında ve sosyal beceri ve empati yeteneğinin gelişmesinde evcil hayvan sevgisinin faktörü büyük.

Hayvan sevgisi çocukların ailesiyle, arkadaşlarıyla ve dolayısıyla hayatla bağını kuvvetlendiriyor. Çocuğun çıkar gözetmeden bir hayvanla sevgi bağı oluşturması ve sorumluluk alması onu hayata hazırlayarak anne babalara da önemli kolaylıklar sağlıyor. İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar adeta uyanmıyor.

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Uz. Psk. Elit Bıyıkoğlu çocukların kişisel gelişiminde hayvan sevgisinin önemi hakkında Yeni Şafak’a bilgi verdi.

ERGENLİK DEVRİNDE ÖZGÜVENİ ARTTIRIYOR

Evcil hayvanı beslemenin çocukların kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerilerini arttırdığına dikkat çeken Bıyıkoğlu şöyle devam ediyor.

“Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş devrinde evcil hayvanı olan çocuklar yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alırlarsa kendilerine olan özgüvenleri de artıyor.”

Bıyıkoğlu, evcil hayvanı ile doğru bir bağ kuran çocukların daha yardımsever davranış gösterdiklerini de ifade ediyor. Kedi ve köpek empatiyi geliştiriyor. Çocuklarda empati gelişiminin ne çeşit bir evcil hayvan beslendiğine göre de değişebildiğini söyleyen Bıyıkoğlu: “Araştırmalar çocukların köpek ve kedi beslemesinin diğer hayvanları beslemeye oranla daha fazla empati yeteneğini geliştirdiğini ortaya koyuyor” diyor.

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Evde evcil bir hayvan olması, ailenin birlikte geçirdiği zamanın süresini de artırarak aile iletişimini de olumlu etkiliyor. Kardeşlerin de birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Bıyıkoğlu, ailelere ise şu tâvsiyelerde bulunuyor: “Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en mühim nokta, evcil hayvanın refahı ve bakımından ilk olarak kendilerinin sorumlu olduğunu unutmamak ve çocuklarına örnek bir rol model olarak hayvan sevgisini aşılamaya özen göstermek.”

Paylaş.

Yorumlar