HAREMEYN’İN 100 YILLIK GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI

0

İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), Osmanlı dönemi Mekke ve Medine fotoğraflarının yer aldığı Haremeyn adı sergiyi Malezya’da açtı.

Fotoğraf güney tarafından muhtemelen 1879-80'lerde hac yolculuğunun ardından çekilmiş. Fotoğraftaki iki kubbe 6m. İlk kubbe Abbas Kubbesi olarak biliniyor. İkinci kubbe de Farrasun Kubbesi olarak biliniyor ve Harem-i Şerif'in içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda Kur'an ve diğer kitaplarda burada saklanıyor. Burada saklanan Kuran-ın Hattat Osman tarafından yapıldığı varsayılıyor. 1845 yılında Sultan Abdulmecid kubbeden birinin Harem-i Şerif Kütüphanesi olarak kullanılmasını istiyor. Kitapların tümü ilk kubbeye taşınmış ve İstanbul'dan 2. kubbede bulunması için astronomik bir saat gönderilmiş.

Fotoğraf güney tarafından muhtemelen 1879-80’lerde hac yolculuğunun ardından çekilmiş. Fotoğraftaki iki kubbe 6m. İlk kubbe Abbas Kubbesi olarak biliniyor. İkinci kubbe de Farrasun Kubbesi olarak biliniyor ve Harem-i Şerif’in içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda Kur’an ve diğer kitaplarda burada saklanıyor. Burada saklanan Kuran-ın Hattat Osman tarafından yapıldığı varsayılıyor. 1845 yılında Sultan Abdulmecid kubbeden birinin Harem-i Şerif Kütüphanesi olarak kullanılmasını istiyor. Kitapların tümü ilk kubbeye taşınmış ve İstanbul’dan 2. kubbede bulunması için astronomik bir saat gönderilmiş.

Harem-i Şerif'de Cuma duası. Fotoğraf Cuma duası sırasında Babü's Selam tarafından çekilmiş.

Harem-i Şerif’de Cuma duası. Fotoğraf Cuma duası sırasında Babü’s Selam tarafından çekilmiş.

MESCİD-İ NEBEVİ'NİN KAPILARINDAN BİRİ: Sağ taraf çıkış sol taraf ise giriş. Aynı zamanda çıkış kapısının arkasında Mahmudiyye Medresesi bulunuyor.

MESCİD-İ NEBEVİ’NİN KAPILARINDAN BİRİ: Sağ taraf çıkış sol taraf ise giriş. Aynı zamanda çıkış kapısının arkasında Mahmudiyye Medresesi bulunuyor.

KABE-İ MUAZZAMA SU ALTINDAYKEN: 5 Ocak 1910'da sularla kuşatılmışken çekilmiş.

KABE-İ MUAZZAMA SU ALTINDAYKEN: 5 Ocak 1910’da sularla kuşatılmışken çekilmiş.

1900'lerde yapımına başlanan hicaz demiryolu inşaatı ve 1 Eylül 1908'de Medine'ye varışı sırasında çekilen fotoğraf.

1900’lerde yapımına başlanan hicaz demiryolu inşaatı ve 1 Eylül 1908’de Medine’ye varışı sırasında çekilen fotoğraf.

Paylaş.

Yorumlar