HAPİSHÂNELERDE HÂFIZLIK VE KUR’AN EĞİTİMİ

0
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programında hâfızlar için önemli açıklamalar yaptı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mushafları İnceleme ve Kıraât Kurulu Başkanlığının Kastamonu’da düzenlediği ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programında hâfızlar için önemli açıklamalarda bulundu.

“Hayatını Kur’an’a adamış bir ecdadın torunları için hâfız sayımız az…”

1970’den 2015 yılına kadar 120 bin hâfızımız olmuştur. Birçok ülkeye göre bu iyi bir sayıdır. Bazı ülkelere göre ise az bir sayıdır. Ancak hayatını Kur’an’a adamış bir ecdadın torunları için bu sayı az denilebilir. Öte yandan sevindirici haberler de alıyoruz. Son yıllarda hapishânelerde açılan Kur’an kurslarında hâfızlığa başlayan çok sayıda mahkûm var. Hâfızlıklarını tamamladıklarında belgelerini bizzat gidip kendim vereceğim.

“Hâfızlarımızın mutlaka Kur’an’ın manasından haberdar olması gerekiyor…”

Hâfızlık konusunda aşmamız gereken iki büyük sorun var. Bunlardan biri, hıfsını muhafaza eden hâfız sayımız kaç tane? Bunu mutlaka takip etmemiz gerekiyor. Hâfızlığı diri tutmamız lazım. Belki beş yılda bir hâfızlık belgesi yenilenerek hâfızlık diri tutulabilir. İkinci husus ise, hâfızlarımızın mutlaka Kur’an’ın mânasından haberdar olması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak eğitim merkezlerimizde Kur’an’ı anlamaya da ağırlık vererek eğitimlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

Paylaş.

Yorumlar