HANGİ YUMURTAYI TERCİH EDİYORSUNUZ?

0

Beyin gelişiminde önemli rol oynayan ve bir araştırmaya göre en kaliteli proteine sahip olan yumurtanın beyazını mı yoksa kahverengi olanını mı tercih etmeli?

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü`nde yapılan araştırmaya göre, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi.

Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, sağlıklı yaşam açısından gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini ve thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan gibi birçok temel gıdayı önemli oranda içerir.

Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

KAHVALTIDA YUMURTA YEMEK YAĞLARI AZALTMAYA YARDIMCI

Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi.

Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi ve böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

Mükemmel bir gıda olan yumurta, yüksek değerde protein ihtiva ettiği için yemeklerde kullanılabilir. Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilir.

YUMURTA NASIL KORUNUR?

Yumurta çabuk bozulan gıdalardan olduğu için buzdolabında karton ambalajıyla muhafaza edilmelidir. Yumurta; oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında 1 ay süreyle sağlıklı olarak muhafaza edilebilir.

YUMURTA SARISINDAKİ RENK FARKLILIĞININ NEDENİ

Yumurta sarısının koyuluğu tavuğun yemine göre değişebilir ve yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olabilmektedir.

KAHVERENGİ Mİ YOKSA BEYAZ YUMURTA MI DAHA BESLEYİCİ?

Yumurtanın kabuk rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden aynıdır.

PİŞMİŞ YUMURTA NE KADAR SAKLANABİLİR?

Kabuğun kırılmasından sonra 7-9 gün buzdolabında saklanabilir.

Paylaş.

Yorumlar