HALEPLİLER AÇ, SUSUZ VE ÇARESİZ

3

Rus ve rejim güçlerinin yanı sıra İran destekli Şii milislerin saldırıları sonucu harabeyi andıran Halep’te yaşam her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bombalar altında hayatta kalmayı başaran insanlar, açlık ve susuzlukla çaresizlik içinde mücadele ediyor.

Sınırlı miktardaki ekmek, su, hastane, ilaç ve bebek maması gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken Halep’teki siviller, pikaplarla dağıtılan ekmeklerden almak için büyük uğraş veriyor.

SESSİZ KALMAYIN!

Ekmek yüklü pikabın etrafını saran, aralarında çocukların da bulunduğu Halepliler, izdihama rağmen ekmek alabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Halep’in her gün bombalandığını, umutlarının her geçen gün azaldığını dile getiren yöre halkı, dillerinden duaları eksik etmeyerek, dünyaya “Sessiz kalmayın” diye haykırıyor.

HERKES ELİ YÜREĞİNDE YAŞIYOR

Anadolu Ajansı muhabirinin telefonla görüştüğü bölge sakinlerinden Faris ebu İslam, Halep’teki Türkmen grupların kaldığı bölgelerin adeta rejim ve terör örgütü PKK/PYD mensuplarınca paylaşıldığını söyledi.

Türkmen grupların elinde herhangi bir yerleşim yeri kalmadığına dikkati çeken İslam, bölgede sağlık hizmeti verebilecek hastane bulunmadığını vurguladı.

Her şeye rağmen ümitlerini yitirmediklerini ifade eden İslam, “Allah bizi unutmayacak ve Allah bize kapı açacak. Mücahit kardeşlerimiz de o kapıdan gelip, bizi kurtaracak. Şimdi tek Türkiye, bizimle beraber. Kalan ülkeler bizi unuttu. Türkiye ve Türkiye’deki kardeşlerimiz bizi unutmuyor, Allah da kendilerini unutmasın.” diye konuştu.

İslam, Halep’teki insanların teker teker hayatlarını yitirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Korku, buradaki en büyük şey. Herkes eli yüreğinde yaşıyor. Bomba sesi geliyor, insanlar ağlamaya başlıyor. Buradaki insanların yaşadığını bir kendileri, bir de Allah biliyor. Elektrik kesik, su yok. 4 litre su 20 lira, ‘ekmek’ desek, o da yok. Bulsan da 4 ekmek 100 lira. Ekmek de bir gün var, sonraki gün yok. Gaz yok, bulgur, pirinç çok azaldı. Süt yok, çocuklar için mama da yok. Eziyet, sorun çok.”

ÇOCUKLARIN GÜNAHI NE?

Halep’teki insanların dayanacak güçlerinin kalmadığını aktaran İslam, “Biz hayatımızdan geçtik ama çocukların suçu günahı nedir?” diye sordu.

Türkiye için duacı olduklarını dile getiren İslam, şunları kaydetti:

“Türkiye hükümeti ve insanları olmasa Esed bizi çoktan öldürürdü. Allah Türkiye’yi, evlerini, çocuklarını korusun. Allah’tan ümit kesilmez. İnşallah başaracağız. Bize dua edin, dua etmek çok önemli. Türkiye, Halep için çok şey yaptı, Allah da oradaki kardeşlerimizi unutmasın.”

SÜREKLİ BOMBALANIYORUZ

Ahmet ebu Gaib de Halep’te yaşananları anlatmanın güç olduğunu ve tablonun her geçen gün daha kötüye gittiğini söyledi.

Rusya’nın havadan, rejim güçlerinin de karadan her gün Halep’i bombaladığını anlatan Gaib, “Bize karşı ağır silahlar kullanıyorlar. Buradaki mücahit arkadaşların elinde ise sadece hafif silahlardan ve mermilerden başka hiçbir şey yok. Sürekli bombalanıyoruz. Burayı bombalayanların tek amacı, buradaki insanları çıkarmak çünkü mahalleyi savunanlar, mahallenin kendi sakinleri.” ifadelerini kullandı.

EY MÜSLÜMANLAR BİZE SAHİP ÇIKIN!

Mücahitlerin çıkar yollarının tükenmek üzere olduğunu, bu yüzden aileleriyle mahalleleri terk etmeye başladıklarını, rejim güçlerinin buralara yerleştiğini belirten Gaib, şunları dile getirdi:

“Şu an artık herkesten umudumuzu kesiyoruz. Binlerce asker var Halep’in etrafında, Arap ülkeleri verdiği sözleri tutmuyor, Müslüman ülkeler zaten Halep’te bir şey yokmuş gibi davranıyor. Biz tek başımıza kaldık Halep’te. Yanımızda sadece mücahitler kaldı. Bizim tek umudumuz Allah. Benim dünyaya mesajım var:

‘Hepiniz sorumlusunuz, hepiniz Allah’ın huzurunda duracaksınız. Halep’ten ve Suriye’den sorulacaksınız.’ Özellikle de tank, uçak ve askeri yardım göndermeyen Arap ülkeleri. Ey Müslümanlar, beni duyun, bize sahip çıkın çünkü Allah’ın huzurunda görüşeceğiz.”

Kaynak: AA

hudayi_online_bagis

Paylaş.

3 yorum

 1. Asiye Uygur on

  Allah’ım yar ve yardımcınız olsun. sizin için ibadetlerimde hep dua edeceğim.

  Sayın yetkili, bende kardeşlerimize elimden geldi kadarıyla yardımcı olmak isterim. yabancı uyruklu öğrenciyim. haşlığımdan 100 lira göndermek istiyorum, kıyafetlerim var , oradaki kardeşlerim ile Allah rızası için paylaşmak istiyorum. Ankara’da Hacettepe üniversitesinde okuyorum. göndermek istediklerimi sizin aracığınızla göndermek istiyorum. bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

  saygılarımla Asiye Uygur

  • Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı İnsani Yardım Birimi’ni arıyarak yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz.
   Tel: 0216 428 39 60 / Dahiliye: 250

   Ayrıca Hüdâyi Vakfı Online Bağış sistemi üzerinden de yardımlarınızı ulaştırabilirsiniz.
   Adresi şuradadır: https://www.hudayivakfi.org.tr/online_bagis/
   Tıklayarak sayfadan yardımlarınızı gönderebilirsiniz.

   Allah yardımlarınızı kabul eylesin.
   İyi günler dileriz.

 2. Sayın yetkili, mesajıma geri dönüş yapıp , bilgilendirdiğiniz için Allah sizden razı olsun.
  iyi çalışmalar dilerim.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HALEP’TE ÖLÜMDEN ÇARESİZLİĞİNE KAÇIŞ

Esed rejimi ve destekçilerinin üç haftadır saldırılarını yoğunlaştırdığı Halep, ölümden çaresizliğe kaçış hikayelerinin yaşandığı bir yer haline geldi. Suriye'de üç...

Kapat