HAİN PLAN: “SÜNNİ” TERÖR ÖRGÜTÜ

0

“Sünnilik” ve “terörü” yan yana zikretme gayretleri hangi ülkelerin işine yarıyor? Batılıların besleyip büyüttüğü “terör örgütleri”, İran’ın önüne açarak “şiiliği” beslenmesi, “sünniliği” terörle, radikallikle eş değer gösterme imajı çizilmesi hain bir planın göstergesi.

Bu noktada Batı’da uzun zamandır İslam dünyasında Şii İran’ın önünü açan, Sünni dünyanın önünü tıkayan bir projenin varlığından da söz ediliyor kimi siyasi analizlerde. Bu proje çerçevesinde son dönemde Batılı yayın organlarında “Sünni” kelimesi ile “terör” kelimesinin sık sık yan yana getirildiğine, “Sünni militanlar”, “Sünni teröristler”, “Sünni IŞİD teröristleri”, “Sünni terör” “Sünni radikaller” gibi terimlerin sıkça kullanıldığına dikkat çekiliyor. İran’ın İslam dünyasında yayılmacı politikaları karşısında özellikle Batı medyasındaki bu “ötekileştirici” dilin doğuracağı sonuçlara da dikkat çekiliyor.

Nitekim örgütün bu “ötekileştirici” yaklaşımı saflarını genişletmede kullandığı ifade ediliyor.  Örgütün Haziran 2014 yılında Halifelik ilanından sonra dünyanın 60’a yakın farklı ülkesinden 10 binin üzerinde yabancı militanın örgütün saflarına katıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 358. Sayı, Aralık 2015

Paylaş.

Yorumlar