GÜL CAMİÎ TARİHİ

0

Gül Camisi diğer adıyla Azize Teodosia Manastırı ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştır? Gül Camisi’nin ismi nereden gelmektedir? Gül Camisi nerede? Gül Camiî tarihi, özellikleri, hakkında kısaca bilgi…

Gül Camisi diğer adıyla Hagia Teodosia Kilisesi’nin, Bizans zamanında 10. veya 11. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Sultan II. Bayezit’in saltanatı zamanında camiye çevrildiği düşünülmektedir. Caminin minaresi Sultan II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Sultan II. Mahmut tarafından cami tamir ettirilip bir de hünkar mahfili ilave ettirilmiştir.

Gül Camiî

Sultan II. Mahmut’un kızı Âdile Sultan tarafından buraya yaptırılan sıbyan mektebi, (ilköğretim okulu) bir zamanlar halk kütüphanesi olarak kullanılmıştır.

GÜL CAMİSİ’NİN ADI NEREDEN GELİYOR?

Caminin ismiyle alakalı olarak güzel bir hadise anlatılmaktadır:

İstanbul’un fethinden bir önceki gün Teodosia’nın yortu günüymüş. Bu vesileyle kilisede kalabalık bir ayin yapılmış. Gelenler, çiçekler ve güller getirmişler ve şehri Türkler’den koruması için tanrıya dua etmişler. Allah onlara merhamet etmiş olacak ki, dualarını daha hayırlı bir surette kabul etmiş ve şehir Türkler tarafından fethedilmiş. Kiliseye giren Osmanlı askerleri, her yana yayılmış gülleri ve çiçekleri görünce buraya “Gül Camisi” adını vermişler.

GÜL CAMİÎ NEREDEDİR? – HARİTA

GÜL CAMİÎ’NİN İLGİNÇ HİKAYESİ – VİDEO

Paylaş.

Yorumlar