GÖZE İYİ GELEN GIDALAR

0

İyi beslenme göz sağlığı için de oldukça önem taşıyor. Doğru beslenmek, gözleri de birçok hastalığa karşı koruyarak hastalıkların ilerlemesini yavaşlatıyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle; televizyon, bilgisayara, akıllı telefon ve tabletler hayatımızda çok fazla yer tutmaya başladı. Teknolojik aletlerin fazlasıyla kullanılıyor olması, gözlerimize de oldukça zarar veriyor. Bu zararların önüne geçebilmek için bazı gıdaları özellikle kullanmalıyız. Bu kapsamda; lutein, zeaksantin, çinko ve selenyum içeren gıdaların alınması tavsiye ediliyor.

Lutein ve Zeaksantin Kaynakları: Ispanak, pazı, su teresi ve şalgam, yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanası olarak sıralanır.

EN AZ 6 BARDAK SU

Farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin tüketilmesini öneren uzmanlar, günde en az 6 bardak su içmenin önemine dikkat çekiyor.

Kahve, şekerli gazoz ve kolanın az tüketilmesi yönüne uyarılar yapılırken; C ve E vitaminlerin bol bol alması öneriliyor.

GÖZE FAYDALI GIDALAR

Havuç, patates, kabak, portakal, kavun, mango, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı dolmalık biber, brüksel lahanası ve balık gözleriniz için fayda sağlayacak gıdalar arasında yer alıyor.

Kaynak: En Son Haber

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
CEHALETİN DÜŞMANI

Bu cehâleti bertaraf etmek için gerçek ilim ve gerçek tahsil lâzımdır. Cehaletin en büyük düşmanı bu gerçek ilmi araştırıp bulmak...

Kapat