GÖZ EGZERSİZLERİNİN FAYDALARI

0

Sağlıklı ve güçlü gözler için egzersiz yapın. İşte fazla zamanınızı almadan gözlerinize çok iyi gelecek egzersizler…

Uzun saatler bilgisayar veya televizyon başında duruyorsanız gözlerinizde sorun olabilir. Bu sorunların başında da kuruluk, kaşınma ve baş ağrısı geliyor. Bazı basit egzersizlerle gözlerinizi koruyabilirsiniz. İşte fazla zamanınızı almayacak ama gözlerinize çok iyi gelecek egzersizler.

GÖZLERİNİZİ ELLERİNİZLE KAPATIN

Dirseğinizi masanın üzerine koyun. Gözlerinizi avuç içlerinizle kapatın. Rahatlayın ve karanlığa bakın. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin.

YANLARA DOĞRU BAKMA

Düz durun ya da oturun. Tam karşıya bakın. Kafanızı hareket ettirmeden sola bakın ve gördüğünüze odaklanın. Ardından sağa bakın ve gördüklerinize odaklanın. Bu hareketi beş kere tekrar edin.

YUKARI-AŞAĞI BAKMA

Düz oturun ve ileriye bakın. Beş kez yukarı ve aşağı bakın.

DİYAGONAL GÖZ HAREKETİ 

Tam karşıya doğru bakın. Aşağı ve sola bakın. Sonra gözlerinizi köşegen şekilde hareket ettirin ve sağa – yukarıya bakın. Gördüğünüze odaklanın. Bu egzersizi beş kez tekrar edin.

BİR DAİREDE YUVARLAMA HAREKETİ

Oturun ve rahatlayın. Sola bakın ve gözlerinizi yavaşça saat yönünde bir daire çizecek şekilde yuvarlayın. Saat yönünde beş kez, sonra saat yönünün tersine beş kez yapın.

YAKIN VE UZAĞA ODAKLANMA

Gözlerinizi bir kalem veya yakınınızdaki herhangi bir nesneye odaklayın. Gözlerinizden 20-30 cm uzakta olmalıdır. Dikkatlice bakarak ayrıntıları görmeye çalışın. Daha sonra nesneyi yaklaştırın. Bu hareketi beş kez tekrar edin.

KONSANTRASYON

Düz durun. Tam karşıya doğru bakın. Burnunuzun ucuna birkaç saniye boyunca bakın. Sonra odağınızı değiştirin. Bu egzersizi üç kez tekrar edin.

MASAJ

Gözlerinizi kapatın. Sonra gözlerinizi 2-3 saniye sıkıca yumun. Gözlerinizin çevresindeki kasları rahatlatın ve tekrar sıkıca yumun. Bu hareketi on kez tekrarlayın.

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
İSLAM’IN ŞARTLARI

İslamın şartları nelerdir? İslam hangi temeller üzerinde bina edilmiştir? Kelime-i şehadetin anlamı nedir? Kelime-i şehadet Arapça ve Türkçe okunuşu. Namaz...

Kapat