GENÇLERİ DEĞİŞTİREN AFRİKA YOLCULUĞU

0

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle yürütülen “Gönüllü Yaşıyoruz Kıtaları Aşıyoruz” Projesi kapsamında 85 genç, Fildişi Sahili, Mali, Gana, Uganda, Burkina Faso, Sudan, Tanzanya, Kamerun ve Nijer’de sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdi.

Proje ortaklarından Uluslararası Genç Derneği (UGED) Yönetim Kurulu Üyesi Selim Tiryakiol, başta Fildişi Sahili olmak üzere gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Tiryakiol, projeye UGED dışında İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği, İstanbul Araştırma Eğitim Vakfı, Hizmetkar Üniversiteliler Derneği’nin de destek verdiği anlattı.

afrika

20 GÜNDE KENDİNİLERİNİ KEŞFEDİYORLAR

Bu yıl 8 ülkede gerçekleşen projelerin ana temasının “sivil toplum” olduğunu aktaran Tiryakiol, 20 gün boyunca Afrika’da sivil toplum kuruluşlarının yapılanmasını incelediklerini söyledi. Tiryakiol, 22 Haziran-13 Temmuz’da yapılan ziyaretler kapsamında TİKA desteğiyle 3 okulun restore edildiğini kaydetti.

Yetimhane ziyaretleri ve erzak dağıtımı gibi etkinlikler de düzenlediklerini aktaran Tiryakiol, “Gençler, gittikleri bölgelerde önde gelen kanaat önderleriyle de görüşmeler yapıyor. Ayrıca Afrika ülkelerindeki Türk iş adamlarına moral ziyaretleri düzenliyorlar. Projenin sonunda gençler, izlenimlerini raporlaştırarak TİKA’ya sunacak” dedi.

afrika_2

GENÇLER AFRİKA’YI ANLATSIN!

Selim Tiryakiol, projenin, Türkiye’de Afrika gündemi oluşturmayı amaçladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin Afrika açılımına destek olma amacındayız. Projeyle Türk gençlerinin geleceğin kıtası Afrika gerçeğini görmesini istiyoruz. Hatta gençlerin döndükten sonra konferanslar, yazılar ve sosyal medyadaki paylaşımlarla Türk insanına da Afrika’yı anlatmasını hedefliyoruz.

Kampanyaya katılan gençler, Afrika’da böyle bir ilke imza atmaktan mutlu oldular. Gençler, bu kıtanın yıllardır sömürüldüğünü ancak Türk gönüllülerinin bu imajı değiştirdiğini de bizzat yerinde görmüş oldu.”

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar