GENÇ DERGİ, YENİ SAYISIYLA OKUYUCULARININ KARŞISINDA

0

Her ay yeni bir heyecanla raflardaki yerini alan Genç Dergi, bu ay da heyecanınızı tazeleyecek, zihninizi temizleyecek muhtevasıyla okuyucuları için hazırlandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ‘Yeni Türkiye’nin ilk günlerini yaşıyoruz. Öte yandan Ortadoğu’ya gözler çevrilmiş durumda ve Türkiye’nin başka ülke istihbaratları tarafından dinlenmesi söz konusu. Türkiye ve dünya gündemlerini İbrahim Özkahyaoğlu ve Beytullah Demircioğlu değerlendiriyor.

lütfi Mehmet Lütfi Arslan, ortaya koyduğu “dert” söyleminin sınırlarını her ay yeni bir yazıyla genişletiyor.“Deli(l)siz Olmaz” başlıklı yazısında şöyle diyor yazar: “Deli ya da delil olmak, herkesin düştüğü kaygı ve dertleri bir yana atıp esas derdin peşine düşmektir. Esas dert niye yaratıldığını keşfedememektir. Biz bu dünyaya uyum sağlamaya değil uyumu sağlamaya geldik.”

Eylül sayısının  dosya konusu Yusuf Temizcan ve Süleyman Ragıp Yazıcılar tarafından hazırlandı: “Yeni Türkiye’nin Yeni Gençleri”.

Selman Demirkesen yazdı, “Afrika: Sevdamız, Kavgamız, Davamız”… Bu yıl Uluslararası Genç Derneği (UGED), İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği (İGEDER) ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı işbirliğiyle hazırlanan “Afrika’ya Genç Gönüllü YÜZ” projesi ile Ramazan ayında 100 gönüllü Uganda, Tanzanya, Gana, Burkina Faso, Mali, Sudan, Nijer, Kamerun ve Fildişi Sahilleri olmak üzere Afrika’daki 9 farklı ülkeye gitmişlerdi. Gönüllüler, Afrika’da neler yaşadıklarını anlattı. adem

Yusuf Kaplan, “Futuhhatt-ı Medeniyye Yolcuğu” isimli köşesinde “Medeniyet Fikri, Ümmet Şuuru, Kulluk Şiiri” başlıklı yazısında‘ümmet’e; Adem Özköse ise genç yaşlarda yollara düşen ve hayatı boyunca 54’den fazla ülke gezen İbni Batuta’ya değindi.

Genç’in orta sayfasında ise Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, “Tesettür Hassasiyeti” konusuna değiniyor.

Dr. Adem Ergül’ün “Hayata Yeniden Dönüş Fırsatı” başlıklı yazısı insanların kendilerine birer darbe niteliğindeki sözlerini değerlendirmiş. 

Hatice Sarı, tüm insanlığı İsrail mallarını boykot etmeye çağırıyor. Ve bize etkili boykotun adresini gösteriyor: “Boykot İsrail’e Arap Ordularının Vereceği Zarardan Fazlasını Verir!”. 

Ayşegül Genç, tam bir yılını dolduran “Bagamoyo Afrika!” sayfasıyla, bu ay da Afrika hakkında fikirlerimizi değiştirmeye devam ediyor. GENC-KAPAK“Portre” Sayfasında, Yusuf Temizcan “İhtişamı İnzivada Arayan Adam İsmail Fenni Ertuğrul”u ele alıyor. 

“Yarım Derviş” Sinan Özgenç, “Türkiye’deki işsizlik sorununu çözdükten sonra ancak başka insanlara yardım edeceksek eğer dünyada kimse kimseye yardım etmesin!” diyerek Suriyeli kardeşlerimizin durumuna eğiliyor.

Hande Berra, “Gezi-Yorum” sayfasında İtalya’yı anlatıyor. “Cinque Terre” isimli beş sevimli köye girmeye ne dersiniz? “Bacasız Tren” başlıklı bu yazıda, İtalya ile ilgili dikkat etmeniz gereken bilgiler var!

“Beytülhikme” köşesinde, gençlerin ve öğrencilerin sevilen “abisi” Asım Gültekin, içindeki kitap sevgisini anlatmış: “Bir Kütüphanede Yaşamak İstiyorum!”

Dikkat çeken bir diğer yazı ise Hatice Sarı’ya ait. Malezya’da Filistin için çalışan en büyük kuruluş olan Viva Palestina Malaysia’nın başkanı Dato Dr. Musa Mohd Nordin ile yaptıkları çalışmalar üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş Hatice Sarı.

Ve daha fazlasıyla Genç Dergi, Eylül sayısı kitabevleri ve tüm bayilerde…

Paylaş.

Yorumlar