GELİNLİK KIZLARIN UMUDU OLDULAR

0

İstanbul’da Kız Kur’an Kursu’nda görevli Leyla Gürbulak ve Günnur Cebesoy, evlilik hazırlığı yapan ihtiyaç sahibi gelin adayı kızların umudu oldu.

İstanbul’da Maltepe Müftülüğüne bağlı Mimar Sinan Kız Kur’an Kursu’nda görev yapan Leyla Gürbulak ve Günnur Cebesoy, evlilik hazırlığı yapan ihtiyaç sahibi genç kızlara umut oldu.

Kur’an eğitmenleri Gürbulak ve Cebesoy, gelin adaylarının çeyizlerini hazırlayıp düğün yapmalarına yardımcı oluyor. Gelin adayı bir genç kızın çeyizinde bulunması gereken her türlü malzeme ile ev için gereken eşyaları, Maltepe’deki Kur’an kurslarında görev yapan hocalar aracılığıyla hayırseverlerden temin eden Gürbulak ve Cebesoy, 2 yılda 13 çiftin evlenmesine vesile oldu.

Fikrin sahibi Gürbulak, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etme fikrini, yeni evlilik yapmış insanlara “ev hediyesi” alarak ziyaret gerçekleştirmekle başladıklarını söyledi.

Evlilik hazırlıkları yapmaya çalışan ancak maddi durumundan dolayı düğününü yapamayan bir kız olduğuna ilişkin haber kendilerine geldiğinde öncelikle iyi bir araştırma yaptıklarını belirten Gürbulak, “Günnur hocam ile birlikte önce istişare ediyoruz. Sonra evine giderek gerçekten ihtiyacı var mı yok mu diye bakıyoruz. İhtiyacı olduğuna kanaat getirirsek liste hazırlıyoruz. Bugüne kadar evine gittikten sonra çeyizini hazırladığımız kızlarımızın hepsi ihtiyaç sahibiydi.” dedi.

“GENÇ KIZLARA ÇEYİZ HAZIRLIUYORUZ”

Hayırseverlerden gelen eşyaları büyük bir özenle seçip, tasnif ettikten sonra paketlediklerini anlatan Gürbulak, “Genç kızlarımız için çeyiz hazırlıyoruz. Sandık çeyizi dediğimiz; patikten tülbentten, yatak odası takımından, mutfak eşyalarına, yemek odası takımından, koltuk takımına perdeden, halı ve kilime kadar her şeyi ayarlıyoruz. Biz çeyizi de ihtiyaca göre hazırlıyoruz. Okumuş kızlarımıza hazırladığımız çeyizler çok farklı. Burada insan ayrımı yaptığımızdan değil, Anadolu tarzında evlenen kızlarımıza çok farklı çeyiz hazırlıyoruz. Anadolu’daki bir kızımız el işlerini kullanırken, İstanbul’da olanlar tamamen yeni versiyona göre hazırlanmasını arzu ederler. Biz de hazırlıyor ona göre yapıp gönderiyoruz.” diye konuştu.

En son Sivas’ta bir gelin adayına ev eşyaları gönderdiklerini aktaran Gürbulak, şöyle devam etti:

“Sadece İstanbul değil, Anadolu’dan isteyenler oluyor. Başka şehirlerde yaşayan ihtiyaç sahibi kızlarımıza da çeyiz hazırlayıp gönderdik. Toplamda 13 kişinin evlenmesine yardımcı olduk. Bunların ikisi Suriyeliydi. Bu işe 2 sene önce ev hediyesi alarak yaptığımız ziyaretlerle başladık. Sonra maddi durumunun yetersizliğinde çeyiz hazırlayamayan kızlarımızın olduğunu gördükçe böyle bir sosyal proje başlatmış oldum. Öyle zaman oldu ki bir ay içerisinde 2 kızımızın çeyizi gitti. Bazen de 4 ay içerisinde. Ama bu hiç bitmedi sürekli devam etti. Bunların yanı sıra kına gecesi için elbiseler ve gelinliklerimiz de var.”

“HAYIR ÇARŞISI KURMAK İSTİYORUZ”

Geliştirdikleri bu sosyal projeyi Diyanet İşleri Bakanlığı ve müftülüğün desteklediğini vurgulayan Gürbulak, ileriye dönük hedeflerinin daha fazla kişiye ulaşmak olduğunu söyledi. Çevreden ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek isteyen çok sayıda kişi olduğunu, bağışlanmak istenen eşyaları koyacak depo benzeri bir mekanlarının olmadığını ifade eden Gürbulak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Asıl hedefim büyük bir hayır çarşısı kurmak. Ya da bu amaçla kurulan bir çarşının içerisinde yer almak. Gönüllü pek çok hanım var. Bu projenin içinde yer almak istiyorlar. Anadolu’da ihtiyaç sahibi çok kişi var. Çok sayıda kişi de çeyiz talebinde bulunuyor. Eğer büyük bir yerimiz olursa, daha önce hazırladıklarımızı hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine gönderebiliriz. 23 yaşında bir kızım var. Kızım için nasıl bir çeyiz hazırlıyorsam, o hassasiyetle hazırlık yapıyor ve ihtiyaç sahiplerine gönderiyoruz.”

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
ALLAH’I ZİKRETMEK İNSANA ÖZGÜ MÜDÜR?

Bütün mahlûkat, kendi idrak mertebeleri dâhilinde yüce Rabbimizi zikir hâlindedir. Fakat bizlere verilmiş olan sınırlı idrâk ile, onların zikrini anlayamıyoruz....

Kapat