GEBELERE DİŞ TEDAVİSİYLE İLGİLİ TAVSİYELER

0

Diş Hekimi Uğur Bilkay, anne adaylarının hamilelik öncesinde mutlaka kontrol için diş muayenesinden geçmeleri gerektiğini söyledi.

Diş Hekimi Uğur Bilkay, anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Adayların hamilelik öncesinde kontrol amaçlı diş muayenesinden geçmeleri gerektiğini ifade eden Bilkay, “Hamilelik esnasında bebek kendisi için gerekli kalsiyumu (eğer anne adayının besinlerden alması gereken kalsiyum miktarı yeterli değilse) annenin dişlerinden değil kemiklerinden karşılar. Dişlerde bir kalsiyum kaybı oluşmaz. Dolayısıyla hamilelik esnasında dişlerde görülen problemlerin sebebi değildir” dedi.

Hamilelikte tükürükteki asit miktarının arttığına dikkat çeken Bilkay, bu durumun dişlerdeki çürük oluşma riskini artırdığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Anne adayları ağız bakımına dikkat etmezse hormonal değişime bağlı olarak diş eti sorunları artar. Diş etlerindeki şişlik, kanama, kızarıklık oluşur. Buna hamilelik ‘gingivitisi’ denir. İkinci ay başlar 8’inci ayda maksimum seviyeye ulaşır. Anne adayının hamile kalmadan önce mutlaka diş hekimine başvurup ağız ve diş sorunlarını tedâvi ettirmesi çok mühimdir.”

İLK 3 AYDA MÜDAHALE YAPILMAZ

Hamileliğin ilk aylarında görülen kusma ve hormonal değişimlerin etkisiyle dişlerde çürük riski, diş etlerinde kızarıklık, kanama ile şişkinliğin arttığını ifade eden Bilkay, şunları söyledi: “Kanamadan dolayı diş fırçalama kesinlikle bırakılmamalıdır. Her gün mutlaka 2 kez mümkünse her yemekten sonra diş fırçalanmalı, diş araları özel fırça veya diş ipi ile temizlenmelidir. Hamilelik boyunca kontrol amaçlı olarak düzenli diş hekimine gitmelidir. Çok özel acil durum dışında hamileliğin ilk üç ayı ve son üç ayında anne adayına hiçbir müdahalede bulunulmaz ancak 4-6 ayları arasında küçük müdahale (dolgu, diş taşı temizliği) yapılabilir.”

Paylaş.

Yorumlar