GAZZE’YE UYGULANAN ABLUKAYA KARŞI EYLEME GEÇİLİYOR

0

İsrail’in Gazze’de işlediği insanlık suçuna dünyanın dört bir yanından tepkiler yükselmeye devam ediyor. Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun 10-11 Ağustos 2014 tarihlerinde yaptığı toplantıda Gazze’ye yeni bir yardım filosunun gönderilmesi kararı alındı.

6F5A7679Özgürlük Filosu Koalisyonu, 10-11 Ağustos’ta yaptığı toplantıda aldığı kararlarla ilgili İHH Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Türkiye, ABD, Yunanistan, Norveç, Güney Afrika, İsveç, Malezya, Ürdün, Kanada, İspanya, Fransa ve İngiltere’den temsilcilerin katıldığı toplantıda, ‘’Gazze’nin yeniden özgürleşmesi için bütün dünya halklarının Gazze’deki ablukayı delmesi ve Gazze’ye yeniden yelken açılması gerektiğine kanaat getirilmiştir. Birleşmiş Milletler’in Filistin halkı ile dayanışma yılı olarak ilan ettiği 2014 yılı boyunca Gazze’ye yeniden yol almayı planlıyoruz” denildi.

ZULME KARŞI SİVİL İNİSİYATİF

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gemilerin Gazze’ye destek için hareket edeceği belirtilen toplantıda yola çıkacak gemileri korumak için eskort istenmediği ifade edildi. ‘’Bütün dünya devletlerinden insan hakları ve Filistin halkının özgür hareket etme haklarını müdafaa etmeye, Gazze’ye yola çıkacak olan gemilerimize imkan sağlamaya çalışıyoruz’’ diyen Koalisyon üyelerinden Kanada Temsilcisi Ehab Lotayef, yaşanan zülme karşı sivil inisiyatife ve devletlere çağrıda bulundu.

İHH DA DESTEK VERİYOR

fflogofflogofflogofflogofflogo (1)İHH olarak 2009’dan bu yana bu koalisyonun içerisinde olduklarını belirten İHH Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Aydın da “Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargonun kalkması için bu koalisyonla birlikte hareket etmekteyiz. Bu çalışmalar kapsamında İHH olarak koalisyon ile birlikte toplantı halindeydik” dedi.

GAZZE İLE KARDEŞ LİMAN PROJESİ

fflogoÖzgürlük Filosu Koalisyonu ayrıca önümüzdeki aylar içinde Gazze’ye deniz yollarının açılması ve Filistinlilerin deniz yolu ile giriş ve çıkışların daha kolay bir hale gelmesi için denizde ve çeşitli limanlarda düzenlenecek eylemler ve protestolar için gerekli hazırlıklara başlandığını duyurdu. Filistinli halkının Gazze limanının deniz trafiğine açılması ile ilgili taleplerini destekleyen koalisyon, ayrıca Filistin direnişini desteklemek adına Akdeniz’de ve birçok yerde çeşitli limanları Gazze ile kardeş liman ilan edeceklerini belirtti.

Paylaş.

Yorumlar