GAZZELİ KIZIN HAYALİ GERÇEK OLDU

0

İsrail’in Temmuz 2014’te Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında füze isabet etmesi sonucu evleri yıkılan ve göçük altından çıkarılan Filistinli Hanan Abdulgafur (19), yaşadığı sıkıntılı günlere rağmen eğitim hayatından ödün vermedi ve hayallerini süsleyen tıp fakültesini kazandı.

Han Yunus’ta ailesiyle birlikte yaşadığı yer İsrail füzeleri tarafından hedef alındığında henüz lise son sınıf öğrencisi olan Hanan, evlerinin yerle bir olduğu ve kendisinin de beş dakikadan fazla göçük altında kaldığını söyledi.

Gazzeli Hanan, göçük altında yaşadığı duyguları, “Ürkütücü anlardı, hatırlamak dahi istemiyorum, tamamen unutmak istiyorum.” sözleriyle ifade etti.

Saldırılardan sonra hayatında büyük bir değişim olduğuna dikkati çeken Hanan, “Saldırılarda evimizin yıkılmasından sonra bir kaç defa taşınmak zorunda kaldık. Olaylardan önce mütevazi evimizde uzun vakitler ders çalışırdım, oradan oraya taşınınca derslere yoğunlaşamaz oldum.” dedi.

BİR HAYIRSEVER TIP FAKÜLTESİNDE OKUYABİLMEM İÇİN BURS VERDİ

Akrabalarından birine ait olan beton alanın etrafı duvar örülmüş, çatısı teneke ve yapraklarla kapatılmış “ev”de 6 nüfusluk ailesiyle yaşayan Hanan, eğitim hayatının geleceğini inşa etmek için en önemli faktör olduğuna derinden inandığını ve bu düşüncesinden bir an vazgeçmediğini kaydetti.

Hanan, liseyi yüzde 98,1 gibi çok iyi bir dereceyle tamamladığını, üniversite eğitimi için tıp fakültesi dışında başka bir alanı hiç düşünmediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Okul harcı başta olmak üzere istediğim bölümün külfetli olduğunu biliyordum. Maddi imkanlar nedeniyle yıllardır hayalini kurduğum fakültede okuma umudumu kaybetmiştim. Ancak bir hayırsever, tıp fakültesinde okuyabilmem için burs verdi.”

İSRAİL SALDIRILARINDAN DOLAYI EVSİZ KALDIK

Gazzeli doktor adayı genç kız, şu andaki en büyük hayalinin tıp fakültesinden takdir derecesiyle mezun olmak olduğunun altını çizerek, “Alanında uzman iyi bir doktor olup, İsrail’in saldırılarında yaralanan ya da bizim yaşadığımıza benzer şartlarda olan hastalara yardım etmek istiyorum. Bir de yerle yeksan olan evimizi yeniden inşa etmek istiyorum. Evimizin yeniden inşa edilmesi için gerekli maddi yardım yapıldı ancak bölgede çimento olmadığı için inşaat işlemlerine başlayamıyoruz.” diye konuştu.

Hanan’ın annesi Hasna ise saldırıların ardından üç ev değiştirmek zorunda kaldıklarını belirterek, “evsiz-barksız” kaldıklarını dile getirdi.

Kızının, hayatının sadece göçük altından çıkarıldığında değil, İsrail saldırılarının ruh halinde meydana getirdiği yıkımdan sonra da bir kez daha kurtarıldığını vurgulayan Hasna, “Hanan, iyimser ve azimli bir fıtrata sahip. Yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz sıkıntılara rağmen kızımın tüm hayallerinin gerçekleşmesini temenni ediyorum.” dedi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar