FRANSA’DA ‘TERÖRE LANET DEMOKRASİYE DAVET’ MİTİNGİNE HAİNCE SALDIRI

0

PKK’lı grup, Paris’te düzenlenen “Teröre Lanet, Demokrasiye Davet” mitingine katılan bazı kadın ve çocukları tartakladı, olayda en az 5 kişi yaralandı.

Fransa‘nın Başkenti Paris‘te düzenlenen terör karşıtı mitinge, ellerinde demir çubuklar bulunan PKK‘lı grubun saldırısına uğrayan bazı kadın ve çocuklar yaralandı.

Republique Meydanı’nda Fransa’daki pek çok Türk sivil toplum örgütünün destek verdiği “Teröre Lanet, Demokrasiye Davet” mitinginde PKK’lı bir grup, gösteri başlamadan meydanda toplanan organizatörlere molotofkokteyli, demir çubuk ve hava fişeklerle saldırdı. Olayda en az 5 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisinin ayakta yapıldığı, polisin olayın faillerini aradığı bildirildi.

Görgü tanıkları, PKK’lı grubun amacının, henüz gösteri başlamadan halkı korkutup mitingin yapılmasını engellemek olduğunu söyledi. Reims kentinden gelen Havva Akyazı, PKK’lı grubun kadınlara ve yaşlılara demir sopalarla saldırdığını, 2 çocuğuyla saldırıya uğradığını söyledi. Akyazı, böyle bir ihtimale karşı evinden merdanesini kendini korumak amaçlı getirdiğini, birçok kadın ve çocuğun grup tarafından tartaklandığını belirtti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ OLAYLARA SEYİRCİ KALIYOR

Saldırıda başından darbe alan UETD Fransa Başkan Yardımcısı İbrahim Kılıç ise polis ve jandarmanın olaylara seyirci kaldığını söyledi. Saldırganların, 13 yaşındaki oğlunu aralarına aldığını ifade eden Kılıç, oğlunu korumak isterken gruptakilerin demir çubukla kafasına vurduğunu söyledi.

Saldırıya uğrayanlardan Fatih Gülergün de saldırganların mitingin yapılacağı alanın etrafında toplandığını fark ettiklerini ve polisi uyardıklarını ancak polisin üzerine düşeni yapmadığını ifade etti. Olayda organizatörlere ait 3 aracın camlarının kırıldığı ve araçların tahrip edildiği görüldü.Yaklaşık 500 kişinin toplandığı mitingin sonuna doğru PKK’lı grup, yeniden kalabalığın içine girmek isteyince küçük çapta arbede yaşandı.

PKK’LI GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Bu arada terör karşıtı mitinge saldıran PKK’lı gruba polis müdahale etti.

Paris’in sembol meydanlarından Republique’de düzenlenen ve yüzlerce Türkün yer aldığı “Teröre Lanet, Demokrasiye Davet” mitinginde PKK’lı gruplar, demir çubuk, sopalar ve motolof kokteylleriyle, toplanan kalabalığın arasına girdi. Katılımcılara saldıran PKK’lı gruba güvenlik güçleri müdahale etti.

PKK’lı grupları ara sokakta sıkıştıran güvenlik güçleri, saldırganlara sert müdahalede bulundu. Güvenlik güçleri gruptan çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. PKK’lı grubun saldırısı sonucu yaralanan 5 kişinin tedavisine hastanede devam edildiği, en az 10 kişinin de hafif yaralandığı öğrenildi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
PYD/PKK SURİYE’DE 2 BİN ÖĞRENCİYİ OKULSUZ BIRAKTI

Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'de Haseke iline bağlı Kamışlı'da, örgüt ideolojisine aykırı eğitim yaptığı gerekçesiyle bir özel okulu kapattı. Terör örgütü...

Kapat