FİTRENİZİ VERDİNİZ Mİ?

0

Mübârek Ramazan ayında fitre/fıtır sadakası, şerʼan zengin sayılan her müʼ­mine vâcip, hattâ bâzı mezheplere göre farzdır. Fitre, bayram namazına kadar verilirse makbul olur.

Peygamber Efendimiz –sallâllâhu aleyhi ve sellem– fakir müʼminlerin de bayrama huzurla girebilmeleri için, fitrelerin bayramdan önce verilmesini istemiş; “Onları bu (bayram) gününde aç dolaşmaktan kurtarınız!” buyurmuştur. (İbn-i Sa‘d, I, 248)

Ramazânʼı güzelce ihyâ edip onu kendimizden râzı ederek uğurlaya­bilmek ve onda kazandığımız mânevî kıymetleri kaybetmeden gelecek se­nenin Ramazan’ına bağlayabilmek, böylece hayatımızı dâimî bir Ramazan rûhâniyeti içinde yaşayabilmek, büyük bir saâdettir. Gerçek bir bayram da, esâsen bu saâdetin bir tezâhürüdür.

2016 FITIR SADAKASI (FİTRE) NE KADAR?

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki fıtır sadakası (fitre) miktarını en düşük 15.00 TL olarak belirledi. Belirlenen fıtır sadakası bu Ramazan’ın başlangıcından 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak.

fitir_sadaka_miktari

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

fitrenedir

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
EBÛ REYHÂNE (RA) KİMDİR?

 Ebû Reyhâne radıyallahu anh gönlü cihad ruhuyla dolu, ilim âşığı bir sahabi!.. Suffe ehli arasına katılarak Rasûlullah sallallahu aleyhi ve...

Kapat