FAST FOOD, OKUL HAYATINI DA OLUMSUZ ETKİLİYOR

0

Amerika’daki Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada fast food tüketen çocukların, tüketmeyen çocuklara oranla %40 daha başarısız olduğu gözlemlendi.

FAST FOOD TÜKETEN ÇOCUKLAR %40 DAHA BAŞARISIZ

Araştırmacılar, çok fazla fast food tüketiminin sadece obeziteye değil aynı zamanda çocukların okul hayatlarını da olumsuz etkilediğini açıkladı.
Araştırma sonuçlarına göre ‘fast food’ tüketen çocuklar, tüketmeyen çocuklara oranla %40 daha başarısız.

Fast food türü besinler, ucuz hızlı ve kolay ulaşılabilir ve lezzetli olmaları nedeniyle çocukların ve ebeveynlerin daha fazla tercih ettikleri bir besin türü. Bu gıdalar normalden daha fazla yağ içerir.

SAYISAL DERSLERDE BAŞARISIZLIK ORANI DAHA YÜKSEK

Fast food, genellikle obeziteye yol açar. Fakat araştırmalar gösteriyor ki fast food, çocukların okul hayatlarını ve akademik başarılarını da olumsuz etkiliyor.

Amerika’daki Ohio Üniversitesi’nin verilerine göre, 15-18 yaşları arasındaki 8 bin öğrenci arasında yapılan araştırmada, sıklıkla fast food tüketen çocukların matematik ve fen gibi sayısal derslerde başarısız olduğu gözlendi.

BAŞARISIZLIĞIN TEMELİ DEMİR EKSİKLİĞİ

Söz konusu başarısızlığın demir eksikliğinden kaynaklandığını belirten uzmanlar, sıklıkla fast food tüketen çocukların ihtiyaç duydukları demiri karşılayamadığı ve bu eksikliğin beynin işleyişini yavaşlattığını düşünüyorlar.

Araştırmayı yapan kurumun istatistiklerine göre haftada en az 4 kere fast food ile beslenen çocuklar, bu gıdaları daha az tüketen çocuklara göre %40 gibi bir oranda başarı seviyesinin düşük olduğu gözlemlendi.

Paylaş.

Yorumlar