EYYUB EL ENSÂRİ TÜRBESİ’NİN RESTORASYONU TAMAMLANDI

0

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen dini mekanlarından biri olan Ebu Eyyub El Ensari Türbesi’nin 3 senedir devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

TÜRBE 8 MAYIS’TA AÇILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen restorasyon ve tadilat çalışmaları tamamlandı. Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı’nın da katılacağı bir törenle kapılarını ziyaretçilerine açacak.

‘ÇOK TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI’

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Türbemizin Büyükşehir Belediyemiz tarafından 3 yıldır tadilatı devam ediyordu. Artık çok şükür bu hizmet tamamlandı. Eyüp Sultan Türbesi tarihinin gördüğü en büyük restorasyonu yaşadı. İlk defa bu sefer Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekten çok titiz bir çalışmayla, ilk yapıldığı zamandaki orijinal mimarisine, dokusuna, özelliklerine uygun bir restorasyon yapıldı.

13a5uy3

Onun için çok titiz bir çalışma yapıldı. Çok değişik yerlerden çiniler getirildi. Çok incelikli bir çalışmayla bire bir orijinalleri yapıldı. Bu da haliyle nitelikli, kaliteli bir çalışma olduğu için epey zaman aldı. İnşallah bundan sonra çok uzun yıllar restorasyon ihtiyacı olmadan türbemiz faaliyette olacak. İnşallah kalıcı olacaktır” dedi

 ‘EYYUB EL ENSÂRİ’NİN HİZMETKÂRLARIYIZ’

Eyüp Sultan türbesi ziyaretçilerinin her geçen gün arttığını ifade eden Başkan Aydın, “Eyüp Sultan gerçekten çok popüler bir beldemiz. Biz de Eyyub El Ensari’nin hizmetkârlarıyız.

11_20090313101128

Eyyub El Ensari aylarca Peygamber Efendimize ev sahipliği yapmış, onu evinde ağırlamış ve daha sonra arkadaşlık yapmış, dostluk yapmış bir sahabi. Biz bu ensar geleneğini sürdürmek istiyoruz, Eyüp Sultanlı olarak, Eyüp Belediyesi olarak, Eyüplüler olarak beldemize gelen herkese misafirperverlik yapmak, onları en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Böyle bir kültürümüz, böyle bir geleneğimiz olsun istiyoruz” diye konuştu.

 

Paylaş.

Yorumlar