EYÜP SULTAN TÜRBESİ HER CUMA AÇIK

0

Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi, her Ramazan’da olduğu gibi bu yıl da vatandaşları mahrum etmemek adına kısmen ziyarete açıldı. 

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) ordusunda sancaktar olan, İstanbul’un kuşatması sırasında şehit düşen Hazreti Halid Ebu Eyyüb El-Ensari Hazretleri’nin türbesi, Fatih Sultan Mehmed döneminde yanındaki Eyüp Sultan Camisi ile 1459’da inşa edildi. İstanbul’da Ramazan ayında vatandaşların en sık ziyaret ettiği, orucunu açtığı mekanların başında gelen Eyüp Sultan’daki türbe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurul kararları doğrultusunda yaklaşık 3,5 yıldır kapsamlı bir restorasyon geçiriyor.

TÜRBE KISMEN ZİYARETE AÇILDI

Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan’da açıldı.eyupsultan Türbe, Ramazan’ın ilk Cuması olan bugün ziyaretçileriyle buluştu. Türbede restorasyon çalışmaları devam ettiği için içeride bekleme yapılamayacak. Ziyaretçiler bir kapıdan girip, dua ederek diğer kapıdan çıkacak. Eyüp Sultan Türbesi, Ramazan’dan sonra da her Cuma günü ziyaret edilebilecek.

ÇALIŞMALAR 6 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

En son 3. Selim döneminde kapsamlı restorasyon yapılan Eyüp Sultan Türbesi, 250 yıl sonra ilk kez her bir noktası nakış işlercesine yeniden özenle elden geçiriliyor.

Eyüp Sultan Türbesi’nin restorasyonu olarak başlayan çalışmalar kapsamına, tarihi süreç boyunca türbe ve külliye ile ayrılmaz bir bütünlük arz eden ve Osmanlı padişahlarının kılıç kuşanma merasimlerinin gerçekleştiği Cülüs Yolu, Cüzhan Odası, Beşir Ağa Türbesi, hazire ve sebil de eklendi.

Türbedeki restorasyon büyük ölçüde tamamlanırken, tüm çalışmaların 6 ay içinde sona ermesi hedefleniyor.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar