EVLİLİK ÖNCESİ GÖRÜŞME VE TELEFONLAŞMADA ÖLÇÜ NEDİR?

0

Yard. Do. Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, “Evlilik öncesi, nişanlılık döneminde görüşmenin (telefonlaşma, bilgisayarla görüşme) ölçüsü nedir?” sorusunu cevaplıyor.

Evlenmek üzere olan iki insanın birbirlerini fiziken, ruhen ve aklen tanımaları gerekiyor. Çünkü hayatlarını birleştirecekler. Ama birbirlerine yabancı olduklarını unutmamaları ve yabancı standartları içerisinde bir görüşme yapmaları gerekiyor. Yani ortada verilmiş bir karar yok. Bir karar verme aşaması var. Lehte veya aleyhte bir karar verilebilir. Bu karar aleyhte olacakmış gibi temkinli, tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun için yalnız bir mekanda baş başa kalmaları doğru değil. Eğer birbirleriyle fiziken görüşmeleri gerekiyorsa ki muhakkak gerekiyor. Bu meselede Peygamberimizin bizzat verdiği ruhsat vardır.

Ebû Humeyd’in (r.a.) rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediğinde ona bakmasında bir sakınca yoktur. Ancak evlenme niyetiyle bakması caizdir. Bunu baktığı kadın bilmese de hüküm değişmez.” (Neylü’l-Evtâr, 6: 110)

Hattâ bu hususu Sevgili Peygamberimizin teşvik ettiğini de görüyoruz. Şöyle ki:

Muğîre bin Şûbe (r.a.) bir kadınla evlenmek istiyordu. Peygamberimiz, ona, “Git, onu gör. Zira görmek, aranızda âhenk olması bakımından daha iyidir.” (Neseî, Nikâh: 17)

Bir başka hadis-i şerifte de Peygamberimizin nasıl yol gösterdiğini öğreniyoruz:

“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediği zaman onunla evlenmesini teşvik edici özelliklerine bakabilirse baksın.” (Hâkim, el-Müstedrek, 2: 165)

Bu hadis-i şerifler bakmanın lüzumunu, faydasını ve hikmetlerini anlatıyor. Bakma ve görüşme esnasında bazı sınırlamalar da vardır. Birincisi görüşme yeri ile alakalıdır. Bu meseleye şu hadis-i şerif ışık tutuyor:

“Sizden kim Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Zira bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olacaktır.” (Buharî, Nikâh: 111)

SÖZDE VE NİŞANDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

EVLİLİK ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

PEYGAMBER EFENDİMİZ’DEN AHLAK ÖLÇÜLERİ

Paylaş.

Yorumlar