EVLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

0

Bir düşünün: Bir Müslüman genci evlendiriyorsunuz. Gelininiz/damadınız, dînini tam yaşıyor mu? Allâh’ın emirlerini yerine getiriyor mu? Peygamber’in yaşadığı gibi yaşıyor mu? Bunların endişesini mi yaşıyorsunuz? Yoksa bunları unutup; “El âlem ne der? Bizi kınarlar mı?” Onların dedikodusundan mı korkuyorsunuz? Düşünün de doğru yolu seçin.

Geçenlerde eski arkadaşlardan biri geldi. Ara sıra gelir sohbet ederiz. Tok gönüllü biri.

Kızı, oğlunu evlendiriyormuş. Her şey güzel giderken; kız evi, düğünün salonda yapılmasını istemiş. Bunlarda ise imkân yok.

Fakat kız evi yoktan anlamıyor.

“–Ya salonda düğün yaparsınız yahut da biz bu işten vazgeçeriz!” demişler.

Adamcağız araştırmış, 3.000 liradan aşağıya düğün salonu bulamamış. 2.000 lira oradan kesmiş, buradan ayarlamış, dede, baba, anne ve kardeşler varlarını vermiş bu kadar olmuş. Kalmış 1.000 lira…

Bir delikanlının saâdeti, bin liraya gelmiş takılmış. Bir genç kızın hayali, bir anne-babanın görmek istediği mürüvvet karşısında 1.000 lira nedir? Ama olmayınca olmuyor. Adam bir şey istemiyor dert döküyor.

“–Müsaade edersen biz tamamlayalım.” dedik hemen karşıladık, hattâ; «Tamamını verelim.» dedik. Mesele halloldu.

“–Ben bunun için anlatmamıştım.” dedi mahcup oldu. Ama çok da sevindi.

Bunun benzeri o kadar çok hâdiseler duydum ki; nişanlanıp da oturacağı evi beğenmeyen, koltuğu, kanepeyi, yemek odasını, eve serilecek halıyı beğenmeyerek ayrılanların haddi hesabı yok. Bir gece giyeceği gelinliği beğenmeyip ayrılanlara yazıklar olsun!

Anneler, babalar! Çocuklarınızın refahını mı yoksa eşya mı istiyorsunuz?

Bir düşünün: Bir Müslüman genci evlendiriyorsunuz. Gelininiz/damadınız, dînini tam yaşıyor mu? Allâh’ın emirlerini yerine getiriyor mu? Peygamber’in yaşadığı gibi yaşıyor mu?

Bunların endişesini mi yaşıyorsunuz?

Yoksa bunları unutup; “El âlem ne der? Bizi kınarlar mı?” Onların dedikodusundan mı korkuyorsunuz? Düşünün de doğru yolu seçin.

Anne-baba olarak, kız istemeye gittiğimizde;

“–Allâh’ın emri, Peygamber’in kavli ile kızınız filânı oğlumuz filânla evlendirmek, akraba olmak istiyoruz.” demiyor muyuz? Cevaben de;

“–Hayırlı ise olsun.” demiyor muyuz?

Dünya malına dalıp saâdeti unutanlardan olursak, nerede kaldı Allâh’ın emri, nerede kaldı Peygamber’in kavli?..

Yazının devamını okumak isterseniz tıklayınız

Kaynak: Ahmet Ziylan, Yüzakı Dergisi

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
AKIBET NE DEMEK?

Akıbet: Son, nihâyet, âhir, encâm, netîce. İkinci anlam olarak da "Sonunda" anlamlarına gelir. AKIBET KELİMESİNE ÖRNEK Mânî olunmayan kötülük, bir...

Kapat