ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ BAŞLADI

0

Geleneksel sporların yeniden canlandırılması amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali, Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe Meydanı’nda başladı.

Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, organizasyonun düzenlenmesinde katkısı olanlara ve festivali izlemek için alana gelenlere teşekkür ederek, “Biz bu yola çıkarken, geçmişimize, kimliğimize, kültürümüze dair unutulmaya yüz tutmuş ve bize unutturulmak istenmiş birçok değerimizin yeniden halkımızla buluşmasını, yeniden popülerleştirilmesini, hak ettiği değeri kazanmasını amaçlıyoruz.” dedi.

“100 YILDIR DİLİMİZDEN, TARİHİMİZDEN, KÜLTÜRÜMÜZDEN UZAKLAŞTIRILIYORUZ”

Türkiye’nin son 15 yılda daha güçlü, iddialı ve istikamet aldığını vurgulayan Erdoğan, “Bunun devam edebilmesi, geleceğe taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için bizim aynı zamanda kendi kültürel değerlerimizle de kuşanmaya ihtiyacımız var. Geçtiğimiz 100 yılı aşkın süreçte maalesef egemen güçlerin baskılarıyla kendi dilimizden, tarihimizden, kültürel değerlerimizden uzaklaştırılmak istendik. Bunun bir nebze de olsa başarıya ulaştığını maalesef kimse inkar edemez. Ancak şu anda bizler, yakın zamanda 15 Temmuz hadisesinin de ortaya koyduğu gibi geleceğin milleti olarak çok daha iddialı yürüyüş sergileyeceksek, unutulmaya yüz tutmuş dilimizle, edebiyatımızla, sanatımızla, estetik anlayışımızla, sporlarımızla yeniden kucaklaşmak, bunlarla yeniden kuşanmak durumundayız. Ancak bu şekilde kendi genlerimizde olan, binlerce yıldır kendi inanç sistemimizle, kendi değerlerimizle yoğrulduğumuz, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak geleceğe damga vurabiliriz.” diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak sadece Türk milletinin değil, ikinci plana itilmiş diğer milletlerin de yok edilmeye çalışılan geleneksel sporlarıyla ayağa kalkmalarını arzu ettiklerini belirten Erdoğan, “Kültürel dengesizliğin, adaletsizliğin ortadan kalkmasının yolu, her milletin kendi değerleriyle bağımsız buluşabilmesi, yürümesiyle mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.

”TÜRK MİLLETİ OLARAK KENDİ RENKLERİMİZLE BOYANALIM”

Geleneksel sporların Türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini bildiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İster istemez insanların dikkatini de çekmemiz gerekiyordu. Maksadımız elbette geleneksel ata sporlarımızın yanında, bu sporlarımız gibi unutulmaya yüz tutmuş olan müziklerimizi, el sanatlarımızı, geleneksel halk kültürlerimizi, dilimizi, kuşamımızı, danslarımızı ve oyunlarımızı; bugün, yarın ve pazar günü güzel bir şekilde buluşturmak suretiyle, yeniden Türk milleti olarak kendi renklerimizle boyanalım.”

FESTİVALDE BUGÜN

Vatandaşların, spor yarışmalarını izleyip kültürel faaliyetlere dahil olabilecekleri festivalde bugün, kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, şalvar güreşi, mas güreşi, yaya okçuluğu, yağlı güreş ve geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Festivalde, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları “Diriliş Çadırı”nda ziyaretçilerle buluşacak, klarnet virtüözü Serkan Çağrı da konser verecek.

Festival, 28 Ağustos Pazar günü yapılacak etkinliklerle sona erecek.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
YERYÜZÜNDEKİ SULAR YER DEĞİŞTİRİYOR

Bilim adamları, dünya yüzeyindeki suların 30 yıl içerisinde nasıl değişiklik gösterdiğini anlamak için uydu görüntülerini inceleyerek, 115 bin kilometrekarelik kara...

Kapat