KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN OKUNACAK DUÂ

2

Allah’ın dilediği vakit gelmedikçe, hiçbir kaza, insanı canından edemez. İzleyeceğiniz görüntülerdeki kazalarda yaşanan mucizevi kurtuluşlar, bu hakikate delil olacak türden.

Cenab-ı Hak “Her canlı bir gün ölümü tadacaktır” buyuruyor. Ancak ölümün ne zaman ve ne şekilde geleceği de ancak onun bilgisi dahilinde. Öyle anlar var ki inanılmaz kazalarda “kesin ölmüştür” denilen insanlar, mucizevi bir kurtuluş yaşarken hiç beklenilmeyen bir anda ani ölümler yaşanabiliyor.

Olası kazaları önleyecek maddi tedbirleri almak Tevekkül’e riayet etmenin bir gereğidir. Bununla birlikte Peygamber Efendimiz (s.a.v.) maddi tedbirlerin yanısıra manevi tedbirleri almayı da ümmetine tavsiye ediyor. 

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Kim her sabah ve her akşam üç defa:

بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِى لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِى الْاَرْضِ وَلَا فِى السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

«İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

Kaynak: Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları, İstanbul, 2013

Paylaş.

2 yorum

  1. ÖNER SİNANÇ on

    S.A
    KAZALARDAN KORUNMAK İÇİN OKUNACAK DUÂ ‘YI YAZMIŞSINIZ LATİNCESİNE DE YAYINLAYA BİLİR MİSİNİZ?

    «İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

Yorumlar