1 MİLYAR 300 MİLYON TON GIDA İSRAF EDİLİYOR

0

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “D-8 5. Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Toplantısı”nda konuştu. Eker, “Dünyada yılda 1 milyar 300 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu gıdayla hâlâ açlık çeken 1 milyar insanın karnının doyması pekâlâ mümkündür” Dedi.

TARIMSAL ÜRETİM %70 ARTMALI

tarim

 Uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan raporlara göre 7,2 milyar civarındaki dünya nüfusunun 2050 yılında 9,3 milyara ulaşmasının beklendiğini vurgulayan Mehdi Eker, şunları söyledi:

“Gıdaya bağlı önemli sorunlar oluşmaması için aynı dönemde tarımsal üretimde yüzde 70 civarında bir artış sağlanması gerektiği hesaplanmaktadır. Bu üretim artışının ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Eğitimli iş gücü de önemli bir girdidir. Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi, ulusal ve küresel anlamda iyi bir planlamayı gerektirmektedir.

ÜLKELERİN GÜVENLİĞİNDE EN ÖNEMLİ UNSUR; GIDA GÜVENLİĞİ

Eker, ülkelerde genel güvenlik ve refahın sağlanmasında en önemli unsurun gıda güvenliği olduğuna işaret ederek, “Eğer gıda güvenliği sorunu varsa bu sorun tüm ülkelerin sorunudur. Çözüm önerileri oluşturmak için D-8 ülkeleri olarak birlikte hareket etmemiz gerekmektedir” çağrısında bulundu.

Eker, uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan hesaplamalara göre tarım sektörüne küresel ölçekte yıllık 83 milyar dolar ilave yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

DÜNYADA 1 MİLYAR 300 MİLYON TON GIDA İSRAF EDİLİYOR

Gıda israfı sorunun önemine dikkat çeken Eker, “Gıda israfı ve kayıplarının en aza indirilmesi hepimiz için önemli bir konudur. Çünkü dünyada yılda 1 milyar 300 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu gıdayla halen açlık çeken 1 milyar insanın karnının doyması pekala mümkündür. Gıda üretimi kadar, belki ondan daha önemli olan gıda alanındaki israfla mücadeledir. Dedi.

Mehdi Eker, bu konuda çözüm önerileri için D-8 ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini aktardı.

ekmekisrafi

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
MÜ’MİN GİRDİĞİ YERE HAYAT VERMELİ!

Her fikir manzûmesinin ana gâye ve iddiâsı, insanı yükseltmek ve insânî münasebetlere bir seviye kazandırmaktır. Fakat hiçbir beşerî sistem, bu...

Kapat