DOLMABAHÇE SARAYI TARİHİ

0

Dolmabahçe Sarayı ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştır? Dolmabahçe Sarayı nerede ve hangi mimari usule göre yapılmıştır? İşte Dolmabahçe Sarayı hakkında bilinmeyenler…

Haber: Murat Karadeniz

Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı’nın olduğu alanda 16. yüzyılda çok güzel bir koy vardı. Hatta Osmanlı kaptan-ı deryası, gemilerini bu koya demirlerdi.

DOLMABAHÇE İSMİ NEREDEN GELİYOR?

17. yüzyılda koy, neredeyse bir bataklığa dönüştü. Bu yüzden de bataklık doldurularak kurutuldu ve padişahların gelerek dinlendiği bir hasbahçeye dönüştürüldü. Denizden doldurularak meydana getirildiği için bu bahçeye “Dolmabahçe” adı verildi.

İlk başlarda Beşiktaş Saray-ı Hümayunu diye adlandırılırken daha sonradan ismi Dolmabahçe Sarayı şeklinde değişmiştir.

DOLMABAHÇE SARAYI NE ZAMAN YAPTIRILMIŞTIR?

1843 ile 1856 yılları arasında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Mimarları Garabet ve Nikoğos Balyan’dır. 250 bin m²’lik bir alan üzerine kurulmuştur. 285 odası, 44 salonu ve 6 hamamı vardır. Dış cephe duvarları taştan, iç duvarlar tuğladan, sarayın iç döşemeleri ahşaptandır. 1910-1912 yıllarında Sultan Mehmet Reşat zamanında saraya, elektrik ve kalorifer sistemi ilave edilmiştir.

Saray, ana yapının haricinde Veliaht Dairesi, Mefruşat ve Muhafızlar Dairesi, Hareket Köşkleri, Camlı Köşk ve diğer bazı küçük bölümlerden oluşmaktadır. Saraya, kara tarafından açılan iki ana kapı ile yedi tane yan kapıdan girilir. Deniz tarafında ise beş adet kapısı vardır. Kara tarafındaki muazzam kapılardan birinin adı Hazine Kapısı, diğeri Merasim (Saltanat) Kapısı’dır.

DOLMABAHÇE SARAYI HANGİ MİMARİ USULE GÖRE YAPILMIŞTIR?

Saray; millî mimari anlayışından tamamen uzak, Avrupa sarayları model alınarak inşa edilmiştir. Mimarî özellikleri itibariyle Fransız Barok, Alman Rokoko, İngiliz Neo Klasizmi ile İtalyan Rönesans mimarisinin karışımıdır.

Saray, 600 m uzunluğunda mermer bir rıhtım üzerine inşa edilmiştir.

DOLMABAHÇE SARAYI BÖLÜMLERİ

Saray üç bölümden oluşmaktadır.

  • Mâbeyn-i Hümayun
  • Müayede Salonu
  • Harem Dairesi

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

DOLMABAHÇE SARAYI FOTOĞRAFLARI

Dolmabahçe Sarayı önünden Surre Alayı geçerken

Osmanlı döneminde Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı kapısı

Dolmabahçe Sarayı’nın denize açılan kapısı

Dolmabahçe Sarayı’nın denizden görünümü

Dolmabahçe Sarayı (Dolmabahçe Palace)

Dolmabahçe Sarayı’nın içi

Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak