DİŞLERE ZARAR VEREN YİYECEK VE İÇECEKLER

0

Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmak için uzak durmanız gereken yiyecek ve içecekleri konunun uzmanından öğrenin.

Sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olmak için günde 2 kere dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerektiğini belirten Dt. Oğuz Kara, “Ancak bunun yanında hangi gıdaların dişlerimize ne kadar zarar verdiğini de bilmemiz gerekir. Özellikle dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, gıdaların içinde direk bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir” dedi.

DİŞLERE ZARAR VEREN 10 BESİN

Sigara: Diş ve diş etlerine zarar vererek ağız kokusuna neden olur.

Meyve suları: Ph ‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon: Ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

Enerji içecekleri: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

Yapışık gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz: Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok sert olduğundan eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

Beyaz ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Kaynak: kadinvekadin

Paylaş.

Yorumlar