DİŞ BEYAZLATMAK DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?

0

Dişlerinizi beyazlatmak isterken diş sağlığınızla oynamayın.

Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. İlker Arslan, çay, kahve, sigara ve renkli içeceklerin diş rengine zarar verdiğini ve diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra bu içeceklerin kesinlikle azaltılması gerektiğini belirtti.

DİŞLER NEDEN RENKLENİR?

Dişlerde renklenmeler, özellikle çay, kahve, sigara ve renkli içeceklerin uzun süre ve sıklıkla kullanılması, doğuştan gelen sebepler, uzun süre antibiyotik kullanılması, aşırı flor alımı, kanal tedavisi, travma ve yaşlılık sonucu oluşabilir.

10 DAKİKADA DAHA BEYAZ DİŞLERE SAHİP OLUN

Bu sebeplerden dolayı oluşan renkleri yok etmek için diş beyazlatma işlemi ülkemizde de çok yaygın olarak yapılmaktadır. Diş beyazlatma, diş yüzeyine sürülen özel jellerin lazerlerle veya kimyasal olarak aktif hale geçmesiyle diş renginin açılması işlemidir. Hastaların alışkanlık ve bakımlarına göre 1-2 senede bir yapılan tekrar tedavileri rengin korunmasına yardımcı olacaktır.

İKİ TİP DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMİ 

Kozmetik diş hekimliği güzel bir gülüş için birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de diş beyazlatmadır. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. Ev tipi diş beyazlatma uygulaması en az bir hafta içinde sonuç verirken, ofis tipi diş beyazlatma uygulamalarında ise otuz dakika içinde gözle görülür bir beyazlama elde edilmektedir. Ofis tipi uygulamalar mutlak olarak hekim tarafından yapılmalıdır. Diş beyazlatma işleminin etkili ve uzun süre kalıcı olabilmesi için hekimin tecrübesi ve kullandığı materyal ile cihaz büyük önem taşımaktadır.

DİŞ BEYAZLATMAK ZARARLI MI?

Diş beyazlatmanın, diş yüzeyindeki lekeleri çıkarmakla aynı işlem olmadığını belirten Arslan, “Diş yüzeyindeki lekeler dişin dış tabakasındaki renklenmelerdir. Mekanik temizlikle ve mutlaka diş beyazlatma öncesinde yapılması gerekir.” dedi. Bununla birlikte diş beyazlatmanın hem dişin canlı kısmına hem de sert dokusuna hiç bir zararı olmadığını fakat mutlaka tecrübeli hekimler tarafından ve kaliteli materyaller ile yapılması gerektiğini belirtti.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SURİYE’DE ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Moumtzis, Suriye'deki çocuk ölümlerine tepki göstererek, "Psikolojik travma, hayatlarının geri kalan...

Kapat