DERGAH-I İZZET NE DEMEK?

0

Dergâh-ı izzet:  Cenâb-ı Hakk’ın huzûru anlamına gelir.

DERGAH-I İZZET KELİMESİNE ÖRNEK

Nefs, terbiye edilip sâlih amellere medâr olabilecek bir kıvâma ulaştırılmadığı takdirde, azgın bir attan farksızdır. Azgın bir at ise, sahibini menzil-i maksûda ulaştırmak yerine, uçurumlardan yuvarlayarak onun helâkine sebep olur. Fakat bir binek atı iyi terbiye edilip, güzelce dizginlenmişse, sahibini en tehlikeli yollardan bile selâmetle taşıyıp götürür.

Bunun içindir ki Hakkʼın dergâh-ı izzetine yol bulabilmek için, evvelâ mânevî terbiye ile nefsin hevâ ve hevesini bertaraf etmek zarurîdir.

*****

«Yâ Rabbi! Kâfirler eğer müslümanlığa zarar vermek için beni âlet etmek istiyorlarsa, bu kulunu daha fazla yaşatma! Rûhumu bir an önce dergâh-ı izzetine al!..» (Sultan Cem (Sultan Yıldırım Bâyezîd’in kardeşi))

*****

Zira Hakk’ın dergâh-ı izzetine yol bulabilmek için evvelâ benlik perdesini aradan kaldırmak gerekir. Bunun içindir ki ârif gönüller; “Sen çıkınca aradan, kalır seni Yaratan.” demişlerdir.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ANNE VE BABAYA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLAN EVLAT HANGİSİDİR?

Yrd. Doç.Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım, "Anne ve babaya bakmakla yükümlü olan evlat hangisidir?" sorusunu cevaplıyor... https://www.youtube.com/watch?v=rgbE5p9l5D4

Kapat