DAKTİLOSKOPİ NEDİR, NEYİ İNCELER?

0

Daktiloskopi nedir, neyi inceler?

Parmak izlerini inceleyen bu ilim dalı, parmak uçlarının ömür boyunca hiç değişmeden aynı kaldığını; hiçbir insanın parmak ucunun bir başkasınınkine benzemediğini ortaya koymuştur. Bu sebeple emniyet ve hukukta en güvenilir hüviyet tespiti, parmak ucu iziyle yapılmaktadır. Bu hakîkat, 19. asrın sonlarında keşfedilip kendisinden istifâde edilmeye başlanmıştır. Oysa Kur’ân-ı Kerîm:

“İnsan, Biz’im, kendisinin kemiklerini bir araya toplayamayacağımızı mı sanıyor? Evet toplarız; onun parmak uçlarını (بَنَانَهُ) bile bütün incelikleriyle yeniden düzenlemeye gücümüz yeter!” (el-Kıyâme, 3-4) buyurmak sûretiyle, parmak uçlarının bu hassâsiyetine asırlar öncesinden dikkat çekmiştir.

Hiçbir insanın yüz şekli diğerine benzemediği gibi, parmak uçlarındaki izler de tamâmen değişik desen ve şekillerde işlenmiştir. Bu kadar küçük ve dar bir sahada böylesine hassas ve hârika nakışların işlenmesi, nihâyetsiz bir kudret ve ilim sahibi olan ve en büyüğünden en küçüğüne kadar her şeyi kolay bir şekilde yaratıp bütün mahlûkâtın üzerinde mükemmel bir intizam ve sanat icrâ eden yüce Zât’ın eseridir.

Kâinattaki ilâhî azamet tecellîlerine bakın ki, mevcûdât içinde maddî ve mânevî bakımdan ikiz bir varlık yoktur!

Bir gün birisi Hazret-i Ömer’in yanında:

“–Şu satranca taaccüb ederim. Satranç tahtasının uzunluk ve genişliği birer arşından ibâret iken, insan onun üzerinde milyon kere oyun oynasa, bir oynadığı mutlaka diğerinden farklı olur, hiçbir oyun diğerine benzemez!” dedi.

Hazret-i Ömer o zâta şunları söyledi:

“–Bundan daha hayrete şâyân olanı vardır. O da şudur ki, insanın uzunluk ve genişlik itibâriyle birer karıştan ibâret bulunan yüzünde kaşlar, gözler, burun, ağız gibi âzânın yerleri kat’iyyen değişmediği hâlde, şarkta ve garpta yüzleri birbirine tamâmen benzeyen iki kişi bulamazsın. Şu ufacık bir deri parçasında bu haddi-hudûdu olmayan sonsuz farklılıkları gösteren Allâh’ın kudret ve hikmeti ne kadar büyüktür!” (Râzî, IV, 179-180, [el-Bakara, 164])

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Rahmet Peygamberi, Erkam Yayınları

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
TÜRKİYE’DE ÖLEN NİJERYALI GENCİN BABASININ VASİYETİ

Kayseri'de Türkiye Diyanet Vakfı'na bağlı uluslararası imam hatip lisesinde okuyan Nijeryalı Abdulfathi Olamigoke, spor yaparken beyin kanaması geçirerek vefat etti....

Kapat