“DAİŞ’İN YIKILMASI STRATEJİK HATADIR”

0

ABD, DAİŞ terör örgütün kullanabilir aktör olma özelliğini kaybetmesini istemiyor. Dolayısıyla bu terör örgütünün şimdilik bitmemesi gerektiğini düşünüyor ve bunun için çaba sarf ediyor.

Sahadaki hamleleri bu tespiti doğruluyor. Bunu sadece Washington yönetimi değil, onun bölgedeki gerçek anlamdaki müttefiki İsrail de istemiyor.

Neden mi? Bunu da İsrail’in devlet stratejilerini belirleyen kurumu Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin direktörü Prof. Efraim İnbar’ın “DAİŞ’in Yıkılması Stratejik Hatadır” başlıklı yazısından öğrenelim. Begin, DAİŞ’in bölgedeki varlığını sürdürmesinin, İsrail’in işine geldiğini şu maddelerle gerekçelendiriliyor.

Star gazetesinden Ardan Zentürk’ün makalesinden aktaralım;

1-DAEŞ’in varlığı İran’ın bölgede yayılmasını önlüyor,

2- İkisi de Batı karşıtı olan DAİŞ-Hizbullah çatışması aslında Batı’nın stratejik çıkarlarına hizmet ediyor,

3- DAİŞ’in yıkılması yeni bir “terörist diaspora” yaratacak ve tehdit doğrudan Batı’nın başkentlerine taşınacak,

4-DAİŞ, Irak-Suriye gibi yıkılmış devletlerin orduları karşısında bir varlık gösterebilir ama İsrail ordusu gibi bir askeri güç karşısında çaresizdir, o zaman, neden bir tehdit algılayalım.

Prof. İban’ın Amerikan yönetimine özetle şunu diyor: DAİŞ’i tahrip etmeyin, onun, güçsüz bir şekilde varlığını korumasını sağlayın. Obama yönetiminin bugün yaptığı da bu aslında.

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 368. Sayı

Paylaş.

Yorumlar