ÇORAP ÜZERİNE MESH EDİLİR Mİ?

0

Çorap üzerine mesh etmek caiz midir?

İslam âlimleri, abdest alırken ayağa giyilen deri ve benzeri sert ve dayanıklı maddelerden yapılan mestler üzerine mesh etmenin, Resûlullah’ın sünnetiyle sabit olduğu (Buhârî, Vudû 35, 48; Müslim, Tahâret, 72, 73; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, I, 248, 249) konusunda görüş birliği içerisindedirler. Ancak çoraplar üzerine mesh etme konusunda görüş farklılıkları vardır. Bu ihtilaf, öncelikle Resûl-i Ekrem’den, çorap ve ayakkabı üzerine mesh ettiğine dair gelen rivayetlerin sıhhatindeki görüş ayrılıklarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Hz. Peygamberin üzerine mesh ettiği çorapların keyfiyeti konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. (İbn Rüşd, Bidâye, I, 19-20)

ÇORAP ÜZERİNE MESH ETMEK CAİZ MİDİR?

Normal çorap üzerine mesh etmek caiz değil. Hanefi mezhebince tercih edilen görüşe göre şu şartları taşıyan çoraplar üzerine mesh etmek caizdir:

a) Ayağa giyilmiş olarak normal bir yürüyüşle yaklaşık 5 km (en az bir fersah) veya daha fazla yürüyecek kadar dayanıklı olması,

b) Ayağa giyildiğinde bağsız olarak durabilecek kadar sağlam ve kalın olması,

c) Ayakları aşık kemikleriyle beraber örtmesi,

d) Suyu emerek hemen ayağa su geçirmemesi,

e) İçini göstermeyecek kadar kalın olması gerekir.

f) Mestlerin her birinde -ayak parmaklarının küçüğü ile- üç parmak kadar delik, yırtık ve sökük olmaması gerekir. (Merğînânî, el-Hidâye, I, 201-202; Mehmed Zihni, Ni‘met-i İslam, s. 132, 133)

Kaynak: Diyanet Fetva Kurulu

NORMAL ÇORAP ÜZERİNE MESH YAPMAK CAİZ MİDİR? – VİDEO

MESH NEDİR? MESH NASIL YAPILIR?

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
PAKİSTAN’DAKİ SERT KIŞ MÜLTECİLERİN HAYATINI ZORLAŞTIRIYOR

Ülkedeki şiddetli yağış ve sert kış koşulları, olumsuz şartlarda yaşayan Afgan mültecilerin hayatını zorlaştırıyor. Pakistan'da sert kış koşulları mülteci kamplarındaki...

Kapat