ÇOK DİL BİLENLER DAHA İYİ EMPATİ KURUYOR

0

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, en az 2 dil konuşan çocukların daha iyi empati kurduğunu gösterdi.

Bilim adamları, 4-6 yaş çocukların önüne küçük, orta büyüklükte ve büyük olmak üzere 3 oyuncak araba koydu. Çocukların karşısındaki gözlemcinin en küçük arabayı görmemesi sağlandı.

Gözlemci, çocuklardan en küçük arabayı hareket ettirmesini istedi. En az 2 dil konuşan çocukların yüzde 75’i gözlemcinin en küçük arabayı göremediğini anladı ve empati kurarak orta büyüklükteki arabayı hareket ettirdi. Tek bilenlerin ise yüzde 50’si bunu yapabildi.

Bilim adamları, çok dil konuşan ortamda yetişen çocukların, başkalarının bakış açısını tek dil bilen çocuklara göre daha kolay algıladığı sonucuna vardı. Ayrıca bu çocukların, sorunları çözme, hızlı karar verme ve soyut düşünme becerisinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda, çok dil bilmenin beynin gelişmesini sağladığını ortaya koymuştu. Araştırmanın sonuçları, “The Economist” dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SİGARA FİRMALARINA 15 MİLYAR DOLAR CEZA!

Kanser olan sigara tiryakilerinin açtığı ortak davada Kanada'daki sigara firmaları 15 milyar dolar cezai ve manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Kanada'nın...

Kapat