ÇİN, “TERÖRLE MÜCADELE” ADI ALTINDA TERÖR ESTİRİYOR

0

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “Yasa dışı dini eğitim ve propaganda yapıldığı” öne sürülen Kur’an kurslarına baskın yapıldı. Zulme kılıf arayan Çin yönetiminin baskınla ilgili yaptığı açıklamada ““47 terör organizasyonunun çökertildiği ve 190 çocuğun kurtarıldığı” ifadesine yer vermesi şaşkınlıkla karşılandı. 

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “yasa dışı olarak dini eğitim ve propaganda yapıldığı” öne sürülen Kur’an kurslarına yönelik operasyonda 190 çocuğun “kurtarıldığı” öne sürüldü.

ÇİN: “KUR’AN KURSLARINI BASARAK 190 ÇOCUĞU TERÖR(!)DEN KURTARDIK”

uygurSincan yerel resmi basınının emniyet yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Urumçi kentinde “yasa dışı propaganda, dini faaliyet ve dini internet yayımı yapmakla” suçlanan 35 kişi tutuklandı. Kentin 26 noktasındaki Kur’an kurslarını hedef alan operasyonlar sonucu “47 terör organizasyonunun çökertildiği ve 190 çocuğun kurtarıldığı” savunuldu. Çocukların akıbeti hakkında bilgi verilmedi.

ÇOCUKLARIN DİNİ EĞİTİM GÖRMESİNE MÜSAADE EDİLMİYOR

Bölgede son yıllarda meydana gelen birçok olay Çin hükümeti tarafından “radikal ve bölücü gruplarla” ilişkilendiriliyor. Ancak merkezi ve yerel yönetim bu olaylardaki tutuklama, gözaltı ve operasyonlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermiyor. Çin dışındaki Uygur gruplar eyalette çocukların “medreselerde” eğitim görmesine müsaade edilmediğini ifade ederken, ailelerin bu nedenle çocuklarını gizli olarak dini eğitim veren Kuran kurslarına gönderdiği belirtiliyor.

ÇİN YÖNETİMİ “TERÖRLE MÜCADELE” ADI ALTINDA TERÖR ESTİRİYOR

Çin yönetimi, son dönemde ülke genelinde “terörle mücadele” adı altında Müslümanlara yönelik zulme varan şiddet eylemlerini artırıyor. “Bölücü” olduğu iddia edilen kişilerle ilgili detaylı bilgiler genelde kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
GAZZELİ ÖĞRENCİLERİN HAYALLERİ ENKAZ YIĞINLARI ALTINDA

Gazze'de 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, İsrail'in saldırıları nedeniyle iki hafta gecikmeli olarak başladı. Ancak 9 bin 600 öğrenci okullarına gidemedi. İsrail'in...

Kapat