ÇAYIN FİYATI NASIL İSTEDİĞİNİZE BAĞLI!

0

Gümüşhane’de kendisinden kaba şekilde çay istenmesinden rahatsızlık duyan 25 yıllık kahveci Turgut Erdoğan, çay fiyatlarını “nezaket” tarifesine göre belirliyor.

Gümüşhane’de 25 yıllık kahveci Turgut Erdoğan, müşterilerinin kendisinden bağırarak çay istemesinin önüne geçmek için çareyi “nezaket tarifesi” adını verdiği çay fiyat listesi düzenlemekte buldu.

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde 60 yılı aşkın süredir hizmet veren Guricanın Hamit’in Kıraathanesi’ni işleten 58 yaşındaki Erdoğan, müşterilerinin emir niteliğinde sözlerle kendisinden çay istemesinden rahatsız oldu.

ÇAY FİYAT TARİFESİ

Bunun üzerine çareler aramaya başlayan Erdoğan, 2 yıl önce üslup nazikleştikçe azalan çay fiyat tarifesi hazırladı. Tarifeyi iş yerinin duvarına asan Erdoğan, bu yöntemle müşterilerinin kendisine nezaket kuralları çerçevesinde davranmasını hedefliyor.

Listedeki tarifede çay ücretleri, “Çay ver 2, çay gönder 1,75, çay versene 1,50, çay alabilir miyim 1,25, çay verir misin 1, Turgut Bey müsaitseniz çay alabilir miyim 0,65 lira” şeklinde yer alıyor.

Erdoğan, kahveye gelen müşterilerinin bağırarak, nezaket kuralları dışında çay istemesinden rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, bunu önlemek adına 2 yıl önce nezaketi esas alan yeni bir çay tarifesi oluşturduğunu anlattı.

TATLI DİLLE İSTERSEN DAHA UCUZ

“Nezaket tarifesi”ni ilk astığında müşterilerinin bu durumu yadırgadığını ancak zamanla alıştıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ben onların yola gelmesi için böyle bir şey yaptım. ‘Listeye bakın ve ona göre benden çay isteyin.’ dedim. Listeye bakan bazı müşteriler yola gelmeye başladı. İyilikle çay istersen fiyatı düşük çay içersin ama nezaket dışı, bağırarak istersen istersen pahalı içersin. İnsanlar nezaketsiz davranmasınlar diye çay tarifesini bu şekilde astım. İsteme şekillerine göre çayın fiyatını belirliyorum.”

Erdoğan, amacının daha fazla kar elde etmek olmadığını, bu tarifeyle insanların kendisine daha nazik davranmasını sağlamaya çalıştığını vurgulayarak, “Amacım yüksek sesle ileri geri konuşup çay isteyenleri caydırmak. Bu listeyi insanlar daha nazik olsun diye astım. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Tatlı dille konuşmaya başladılar. Yola gelmeyene de çay tarifesini 2 lira yapıyorum. Bu listeye göre benden çay isteyip yola gelen müşterilere de bazen çayı bedava veriyorum.” diye konuştu.

Kaynak: AA

İSLAM’DA ZARAFET, NEZAKET VE İNCELİK

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ARŞTA KIYILAN NİKAH

Allah’ın nikahlarını meleklerin huzurunda kıydığı çift kimdir? İşte arşta kıyılan nikah... Hazret-i Havvâ’nın Âdem’den (a.s.) yaratılışı ile alâkalı olarak Yüce...

Kapat