‘CANIM KIZIM OKULDA’ PROJESİYLE OKULLARINA DÖNDÜLER

0

Erzurum Atatürk Üniversitesince kız öğrencilerin okula kazandırılması amacıyla yürütülen proje sayesinde, ortaokul çağındaki 90 kız öğrenci, yeniden okullarına kavuştu.

Erzurum Atatürk Üniversitesince kız öğrencilerin okula kazandırılması amacıyla yürütülen “Canım Kızım Okulda” projesi sayesinde, okula gitmeyen ya da devamsızlık yapan ortaokul çağındaki 90 kız öğrenci yeniden okula kazandırıldı.

Üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Ilgaz ve ekibi, çeşitli nedenlerden dolayı okula gitmeyen ya da az devam eden kız öğrencilerin okula devamının sağlanması amacıyla “Canım Kızım Okulda” projesini hazırladı.

Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca finanse edilen 192 bin avro bedelindeki proje kapsamında Ilgaz başkanlığındaki ekip, öncelikle Palandöken, Yakutiye ve Aziziye ilçelerinde ortaokula gitmeyen ya da devamsızlık yapan yaklaşık 500 öğrenci tespit etti.

Ekiptekiler, mahalle muhtarlarının yardımıyla ikna edilen 150 öğrencinin ailesiyle görüşüp kızların okula devamsızlık nedenlerine ilişkin anket yaptı.

Proje koordinatörü de olan Yrd. Doç. Dr. Ilgaz, AA muhabirine, ortaokul çağındaki kız öğrencilerin okula gitmediğinin tespitiyle bu sorununun önüne geçmek için proje hazırladıklarını belirterek “Eğitim sitemindeki sorunlara baktık ve 500 kızın okula devam etmediğini ya da az gittiğini gördük. Çocukların okula kazandırılması amacıyla Canım Kızım Okulda projemizle Allah’a şükür 90 kızımız okuluna döndü.” dedi.

Proje sonrası kamu spotu hazırlayan ekiptekiler, anket sonuçlarını ilgili kurum ve kuruluşlara da gönderdi.

Bu seminerler ve yapılan görüşmeler sonucu aileleri ikna edilen 90 kız çocuğu yeniden okula başladı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
İNSANLIĞIN ÖLDÜĞÜ YER DOĞU GUTA

Suriye'deki Esed rejiminin Doğu Guta'ya düzenlediği şiddetli saldırılarda son 3 günde ölenlerin sayısı 250'yi geçti. Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin ablukada...

Kapat