ÇANAKKALE’Yİ ANLATAN İKİ GÜZEL KİTAP

0

Çanakkale’de yaşadığımız muhteşem tabloyu anlatan iki güzel kitap…

ÇANAKKALE BİR VATAN DESTANI

18 Mart 1915 Deniz Harekatı’nda üstün başarılar gösteren Dardanel Bataryası Kumandanı Yüzbaşı Hasan Bey’in, bir kızı dünyaya gelmişti. İstanbul’dan Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı’na telgraf çekildi. Bu telgraf! alan Cevat Paşa atı ile bataryaya geldi ve Yüzbaşı Hasan Bey’e dedi ki:

— Evladım Hasan, bir kızın dünyaya geldi; Allah bağışlasın, izinlisin. Hasan Bey’in verdiği cevap, erinden kumandanına kadar Çanakkale askerlerinin gönül dünyalarını ne güzel gösterir:

— Kumandanım! Vatan müdafaası daha mukaddes bir vazifedir. Gidemem… Bildirebilirseniz, ismini Didar koysunlar!..” o gece bütün batarya ile birlikte Yüzbaşı Hasan Bey de şehit olanlar arasındaydı. Gözlerini, yeni doğan kızını bir kere bile göremeden bu dünyaya yummuş, elini ona sallayamadan elveda demişti.

Kitabı temin etmek için tıklayınız

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ADSIZ KAHRAMANLAR

Çanakkale Zaferi’nde Adsız Kahramanların fedakarlıklarından kesitler…

Çanakkale muharebelerinde kahraman mehmetçik müslüman Türk milletine bir değil, iki zafer birden kazandırmıştır. Bunlardan biri düşmana karşı zahiren kazanılan zafer; ikincisi de

Kitabı temin etmek için tıklayınız

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
PEYGAMBERİMİZİN KABRİNİ ZİYARET ADABI

Mescid-i Nebi ve Peygamberimizin kabrini ziyaret adabı nasıl olmalıdır? İşte Peygamberimizi ziyaret etmenin hükmü... Peygamberimizi ziyaret etme adabı... Resûlullah'ı ziyaret...

Kapat