ÇAMAŞIR YIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

0

Çamaşır yıkamak oldukça sıkıntılı bir iş olmasının yanı sıra işlem sırasında neyin hata neyin doğru olduğu konusunda da neredeyse kimsenin haberi yok. Peki siz çamaşır yıkarken neleri yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Çamaşırların yıkadıktan sonra renk atması, yırtılması, pamuklanması, küçülmesi gibi şeylerin hepsinin sebebi yanlış işlem hatası.

İşte çamaşır yıkarken yapılmaması gerekenler;

ÇAMAŞIRLARI YANLIŞ GRUPLAMAK

Çamaşırları renklerine göre ayırmanın yanı sıra kumaşlarına da dikkat etmelisiniz. Örneğin polar kumaşlı kıyafetleri ayrı olarak yıkamalısınız. Ayıca havluları da sentetik kumaşlı kıyafetlerle karıştırmamalısınız.

LEKELERİ YANLIŞ BİÇİMLE ÇIKARMAK

Eğer lekeleri çıkarmak için sert bir yol uyguluyorsanız kıyafetlerinizde delik olmasına şaşırmayın. Bu işlemi yaparken yavaş hareketlerle yapmalısınız.

GEREĞİNDEN FAZLA TOZ DETERJANLA KULLANMAK

Çamaşır yıkarken gereğinden fazla toz deterjan koyarsanız, yıkarken çok fazla köpük oluşacağından gömlek yakası gibi yerlerde yeni lekelere yol açacaktır, bu yüzden de çamaşır yıkamanın en ideal yolu sayılmaz.

 FERMUARLARA DİKKAT ETMEMEK

Fermuarlı kıyafetlerinizi yıkamadan önce fermuarlarını kapatmanız gerekir, yoksa fermuar diğer kıyafetlere de zarar verebilir.
 DÜĞMELERE DİKKAT ETMEMEK

Gömlek gibi düğmeli kıyafetlerinizi yıkamadan önce düğmelerini açmazsanız düğmeler kopabilir.

ÇOK FAZLA ÇAMAŞIR SUYU KULLANMAK

Çamaşır suyunu lekeleri çıkarsın diye fazlaca koymak, kıyafetlerinizin çabuk yırtılmasına neden olur. Bu yüzden çamaşırlarınızı kaynatmak güzel bir alternatiftir.

MAKİNEYE DİNLENESİ İÇİN ZAMAN VERMEK

Bazıları, makinenin bozulmasına neden olabileceği için yıkamalar arasında çamaşır makinesinin sakinleşmesi için beklemeyi tercih ediyor. Ancak bu yanlış bir yöntem çünkü çamaşır makinesi aralıksız kullanıldığında bir önceki yıkamadan kalan enerji ve ısıyla daha iyi çalışır.

YASTIK VE BATTANİYELERİ BİR KERE YIKAMAK

Eğer yastık ve battaniyeleri çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, art arda iki kere yıkamanız en iyi çözüm olur çünkü yastıklar köpüğü içine çekebilir ve ikinciye yıkamazsanız köpüklü kalabilirler.

KIYAFETLERİ GRUPLAMADAN YIKAMAK 

Çamaşır yıkamanın en yorucu taraflarından birinin kıyafetleri gruplamak olduğunu biliyoruz. Bu işlemi biraz daha kolaylaştırmak için işe çorapları ayırıp ilk onları yıkamakla başlamayı deneyebilirsiniz.

HAVLULAR İÇİN YUMUŞATICI KULLANMAK

Yumuşatıcıda bulunan kimyasal karışımlar havluların emici özelliğini azaltırlar. Bu yüzden havluları yıkarken yumuşatıcı kullanımı yanlıştır.

TEK YIKAMADAN FAZLA ÇAMAŞIR YIKAMAK

Çamaşır makinesinde bozulmaya yol açabileceği için tek yıkamada çok fazla çamaşır yıkamamalısınız.

MONT VE YAĞMURLUKLARI YANLIŞ YIKAMAK

Montların yapısının bozulmasını engellemek için makineye montunuzla beraber 3 tane tenis topu koyun. Tenis topları ayrıca fazla köpüğü almaya da yardımcı olacaktır.

PAHALI YUMUŞATICI VE DETERJANLAR KULLANMAK

Kullandığımız çoğu deterjanın içinde evimizde bulunan ucuz malzemeler vardır. Örneğin tuz, kıyafetlerinizi daha parlak yapar; tebeşir de lekelerin çıkmasına yardımcı olur. Çamaşır deterjanı kullanmak da çamaşır suyuna benzer olarak lekeleri temizler. Limon suyu ise kıyafetlerinizi daha yumuşak ve daha hoş kokulu yapmak için kullanılabilir.

Kaynak: Ülke

Paylaş.

Yorumlar