BÜYÜK GÜÇLER SAVAŞMAZ SİLAH VERİP SAVAŞTIRIR!

0

Suriyeli alim Cevdet Said, “Dünyada kötüler dışında savaşı yöntem olarak kullanan insan kalmamıştır. Onun için büyük güçleri birbirleri ile savaşmaz, hep küçükleri birbirleri ile savaştırırlar” dedi.

Dünyaca ünlü Suriyeli alim Cevdet Said, “Hayattaki en önemli hususun selam ve barış olduğunu görüyorum. Hem İslam’ın manası hem de Müslümanlara verilen Müslüman adının esas mesajı barıştır. Bütün peygamberler barış mesajı getirmiştir. Hiç savaş mesajı getiren peygamber yoktur. Zaten savaş yöntemi çoktan ölmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

Said, “Cahillerin cahilliğini sömürenler zalimdir” diyerek, şunları söyledi:

“Bugün dünyada kötü insanlar dışında savaşı yöntem olarak kullanan insan kalmamıştır. Onun için büyük güçleri birbirleri ile savaşırken görmezsiniz, hep küçükleri aralarında savaştırırlar. Her iki tarafa da silah verirler. Onların cahilliğini, servetlerini sömürürler. Bu hayatta vurgulanması gereken en önemli şey, İslam’ın verdiği barış mesajıdır. Cihad, hakikatin ortaya çıkması için çabalamaktır. Kuran’ın cihad dediği budur. Onun için barışa, hakka ve hakikate insanları davet etme çabamız çok önemlidir.”

CAHİLLİKTEN KURTULMANIN YOLU İLİM

Said, cahillikten kurtulmanın yolunun ilimden geçtiğini ifade ederek, Peygamberlerin hepsinin “hak ile geldiğini”, gelişlerindeki hakikati bulmak gerektiğine işaret etti.

“Zorbalığın, cahilliğin ve zulümlerin baskısı cahilleredir” diyen Said, “Siyaset, ekonomi, aile, inanç alanlarında, her alanda baskı kurarak insanlara zulüm yapıyorlar. İşte bu baskı ile iman da, küfür de olmaz. Yani baskı altında iman ettim diyenin imanı da geçerli değildir. Baskı altında inkar ettim diyenin inkarı da geçerli değildir. Onun için insanlığa hürriyet, tam bir özgürlük ortamı gerekli. İnsanların hakkın, hakikatin izine girecek aklını, ilmini kullanarak hakikati bulacak bir ortam oluşturabilmesi gerekli. İşte o cahillerin bu potansiyelini sömürmek buna fırsat tanımıyor. Zorbalar hak hukuk tanımıyor, sürekli zorbalıkla insanların aydınlanmasını, aklını kullanmasını engelliyorlar. Dolayısıyla sistem böyle zulüm üretmeye, hasar üretmeye devam ediyor. Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan mültecilerde bunlardan bir tanesidir sadece.”

“Türkiye hakikatleri kavramaya başlamış bir ülke. Mesela dünyadaki en büyük zulümlerden biri veto hakkı. 190 ülke bir tarafa, 5 ülke bir tarafa. Öyle bir şey yok. İşte Türkiye, ‘Dünya 5’ten büyük’ diyebilen ilk ve tek ülke olmuştur” yorumunu yapan Said, Türkiye’nin gidişattaki duruşunu desteklediğini ve takdir ettiğini söyledi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
MANEVİ ZİRVELERE ULAŞTIRACAK ULVİ BASAMAK

Osman Nuri Topbaş Hocaefendinin nezih kaleminden hazırlanan bu kitap, her hizmet ehlinin taşıması icab eden vasıfları ve riayet etmesi gereken...

Kapat