BOTANİK BAHÇESİ GİBİ CAMİ

0

Adana’da, 1930’da yapılan Köprüköy Camisi, dış duvarlarını, minaresini kaplayan sarmaşıklar ve bahçesinde bulunan envai çeşit çiçekle botanik bahçesini andırıyor.

Merkez Yüreğir ilçesi Köprülü Mahallesi’nde, Bosnalı Salih Efendi öncülüğünde yapımına başlanan ve 87 sene önce ibadete açılan Köprüköy Camisi, baharın gelmesiyle yeşile büründü.

‘YEŞİL CAMİ’ OLARAK DA BİLİNİYOR

Bahçesine 1960’lı yıllarda dikilen sarmaşıkların cami duvarlarını ve minareyi kaplaması dolayısıyla halk arasında “Yeşil Cami” olarak da bilinen Köprüköy Camisi, cemaate ve ziyaretçilerine botanik bahçesinde gezdikleri hissi uyandırıyor.

Şehrin simge mekanlarından biri olan cami, bahçesindeki birbirinden renkli çiçeklerle de dikkati çekiyor.

Köprülü Mahallesi Yeşil Cami Koruma Derneği Başkanı 78 yaşındaki Muzaffer Yeldan, yaptığı açıklamada, mahallenin en eski sakinlerinden olduğunu söyledi.

Cami hakkında bilgi veren Yeldan, “1995’den bu yana dernek başkanlığını yapıyorum. O günden bugüne kadar camimizi güzelleştirmek için elimizden gelen her şeyi, her imkanı kullanmaktayız.” dedi.

Kaynak: İHA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HAYATLARINI ENGELLİ ÇOCUKLARINA ADADILAR

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kilis'teki Öncüpınar konteyner kentine yerleştirilen Suriyeli Arapağa çifti, ilerlemiş yaşlarına rağmen kamp yönetiminin de desteğiyle 45,...

Kapat